مقالاتمقالات سیاسی

عوام فریبی کانادایی ها توسط حامیان ترودو، بر سر بودجه خدمات درمانی 

روسای دولت های استانی ترودو را هدف قرار داده اند. این برداشتی است که حامیان نخست وزیر و کارشناسان جناح چپ از مذاکرات به بن بست رسیده اتاوا با استان ها بر سر سهم دولت فدرال در بودجه خدمات درمانی دارند. 

حامیان ترودو که از یک همبستگی غیرمعمول بین رهبران استانی غافلگیر شده اند، برای ارائه یک روایت پیچیده و تقریبا توطئه ‌آمیز، تلاش می کنند. 

اگر از زبان حامیان آنلاین نخست وزیر بشنوید، می گویند 13 رهبر استانی – گروهی که شامل سه رهبر لیبرال/نیودموکرات و دو رهبر از نظر سیاسی مستقل نیز می باشد،  .

دست به دست هم داده اند تا ترودو را به دلیل پر بودن اورژانس بیمارستان ها با کودکان بیمار، کمبود تخت خالی در بیمارستان ها و زمان انتظار طولانی برای عمل جراحی در سراسر کشور، تحت فشار قرار بدهند. حامیان نخست وزیر در ادامه می گویند روسای دولت های استانی به دنبال دریافت پول بیشتر و جلب نظر رای دهندگان هستند و نسبت به وضعیت کودکان بیمار بی تفاوت هستند؛ این یعنی گزاف گویی! 

اوایل هفته گذشته، معلمی در انتاریو توییتی منتشر کرد و نوشت: دادن پول بیشتر به رهبران استانی محافظه کار و تماشای آنها در حال صرف این پول برای یارانه های نفت، توسعه دهندگان مسکن، آبجو، مسابقات اسبدوانی و کاهش مالیات شرکت ها – به بیمارستان ها کمک نمی کند.

این توییت 739 بار بازنشر شد و نزدیک 3500 لایک دریافت کرد؛  اینگونه روایت ها به نخست وزیر اجازه داده تا همچنان روسای دولت های استانی را مقصر جلوه بدهد آن هم در شرایطی که بیمارستان های کودکان در سراسر کشور در آستانه فروپاشی قرار دارند. 

به نظر می رسد که بحران مراقبت های بهداشتی کودکان ذهن ترودو را مشغول نکرده است، زیرا تعطیلات نزدیک است و توفینو منتظر! 

هفته گذشته ترودو در مصاحبه پایان سال از رهبران استانی خواست تا برای اصلاح سیستم درمانی اقدام کنند، در حالی که فراموش کرد این خود او بود که بیش از یک سال در جلسه وزرای بهداشتی فدرال و استانی، سنگ اندازی کرد. 

ترودو گفت: مایلیم در مراقبت های بهداشتی سرمایه گذاری بیشتری انجام دهیم. اما باید تعهدات و نتایج روشنی وجود داشته باشد که اوضاع را برای کانادایی‌ ها تغییر دهد. 

ژان ایو دوکلوس، وزیر بهداشت نیز موضع ترودو را تکرار کرد و گفت توپ در زمین رهبران استانی است! 

کارشناسان چپ‌ گرا مانند آلتیا راج، ستون ‌نویس تورنتو استار، به مازاد بودجه استانی ناشی از تورم در سال جاری اشاره کرده‌ اند تا این تصور نادرست ایجاد شود که روسای دولت های استانی روی انبوهی از پول نقد نشسته ‌اند در حالی که ساکنان استان‌ هایشان در رنج هستند. 

این در حالیست که کارشناسان پیش بینی می کنند درآمدهای به اصطلاح بادآورده دولت های استانی به دلیل افزایش هزینه های استقراض، کوتاه مدت خواهد بود.

راج اخیرا رهبران استانی را به دلیل التماس از ترودو برای پول بیشتر، مورد انتقاد قرار داد. 

نرخ رشد سالانه سهم دولت فدرال در هزینه های درمانی تحت نظارت ترودو 50 درصد کاهش یافته است و از زمان پاندمی در سال 2020 روند نزولی داشته است؛ در حال حاضر اتاوا حتی شراکت پنجاه/پنجاه در تامین بودجه مراقبت های بهداشتی ندارد و تنها 22 درصد از هزینه ها را پوشش می دهد.

این یعنی کاهش 1.5 واحدی از زمان روی کار آمدن ترودو.

در حال حاضر به نظر می رسد ترودو از این که کانادایی ها فکر کنند کل جهان علیه اوست – به جای در نظر گرفتن این احتمال که شاید مشکل از خودش باشد – راضی است. 

نخست وزیری که هرگز به سلفی گرفتن نه نگفته، بهتر است نگاهی طولانی به خود در آینه بندازد.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید