مقالاتمقالات اجتماعی

عواقب ناراحت کننده مصرف آووکادو

احتمالا شما هم بارها در مورد فواید این میوه چرب شنیده‌اید. اما آیا تاکنون فکر کرده اید که این حرف ها تا چه اندازه درست هستند. شواهد نشان می دهند که هزینه واقعی یک آووکادو بسیار بالاتر از 1.5 دلاری است که برای آن می پردازید.

زیرا آووکادو از تخریب اکوسیستم ها و تسریع در تغییرات آب و هوایی گرفته تا گسترش کارتل های مواد مخدر و خشونت گروهی، تبدیل به یک میوه بحث برانگیز شده که اثرات جانبی آن بسیار بیشتر از تصور ماست. اگر شما نیز ترغیب شده اید درباره این تاثیرات مخرب بیشتر بدانید، با ما همراه شوید.

تاثیرات زیست محیطی مخرب:

آووکادو در مناطقی که پرورش نمی یابد، یعنی آمریکای شمالی و بریتانیا بسیار محبوب است؛ به عبارت دیگر این میوه در این مناطق وارداتی است. هر چه محل مصرف یک ماده غذایی از محل پرورش آن دورتر باشد، تاثیرات زیست محیطی آن بیشتر است.

به این اثرات مخرب که ناشی از حمل و نقل آووکادو هستند، باید اثرات زیست محیطی ناشی از انرژی، آب، کود و آفت کش های مورد نیاز برای رشد این میوه را نیز اضافه کرد.

منابع مورد استفاده برای بسته ‌بندی، و انرژی مورد نیاز برای فرآوری و خنک نگه داشتن آووکادو، از دیگر تاثیرات زیست محیطی این میوه محبوب هستند.

آووکادو میوه آب بری است:

آووکادو نه تنها در هنگام رشد نسبت به سایر محصولات زراعی به آب بیشتری نیاز دارد (دو برابر پرتقال)، بلکه معمولا در مناطقی پرورش می یابد که با کمبود آب مواجه هستند.

آووکادو مسبب یک چرخه معیوب:

آووکادو به دلیل اینکه برای رشد به آب زیادی نیاز دارد، خشکسالی و موج گرما در مکزیک و کالیفرنیا را بدتر می کند، که باعث سخت تر شدن پرورش آووکادو می شود. این اتفاق نهایتا در مناطق دیگر باعث جنگل زدایی می شود و این چرخه معیوب همچنان ادامه پیدا می کند. 

افزایش شدید تقاضای جهانی :

از زمانی که آووکادور به عنوان یک سوپر غذا معرفی شد و به جزئی ثابت از سفره های صبحانه تبدیل شد، تولید آن در عرصه جهانی در دو دهه گذشته دو برابر شده است. 

آووکادو مسبب جنگل زدایی:

کشاورزان مکزیکی به دلیل افزایش تقاضا، در حال بزرگتر کردن مزارع خود هستند. این اتفاق منجر به مسایل زیست محیطی از جمله جنگل زدایی و افزایش انتشار گازهای گلخانه ای می شود.

تخریب اکوسیستم ها و آسیب رساندن به مردم محلی:

بسیاری از سوپرمارکت ‌های بزرگ بریتانیا، آووکادوهای خود را از استان پتورکا شیلی تهیه می‌کنند؛ یعنی جایی که حقوق آب ساکنان آن نقض شده است.

آووکادو مسبب فعالیت های غیر قانونی:

طبق گزارش ها صاحبان مزارع آووکادو به صورت غیرقانونی لوله هایی را نصب کرده اند که آب را از رودخانه ها به مزارع آنها منحرف می کند. این اتفاق باعث ایجاد یک خشکسالی منطقه ای شده است.

آووکادو محرک اقتصاد:

برخلاف آنچه برخی معتقدند، کالایی که وسواس آمریکایی را تغذیه می کند و اقتصاد مکزیک را به ویژه در ایالت میچوآکان هدایت می کند، مواد مخدر نیست، بلکه آووکادو یا به قول ساکنان آن منطقه «طلای سبز» است.

.

 

مقام اول تولید آووکادو در جهان به مکزیک اختصاص دارد که طبق گزارش ها بیش از یک سوم کل تولید جهانی آووکادو را تامین می کند. 

بازار جذاب آووکادو مسبب بروز جرم و جنایت:

در ایالت میچوآکان مکزیک، کارتل ها و باندهای خشن برای به دست گرفتن کنترل بازار پرسود آووکادو با هم می جنگند.

طبق گزارش‌ ها، تجارت آووکادو برای یک کارتل حدود 152 میلیون دلار درآمد در پی داشته است. عمده این درآمد از طریق اخاذی از کشاورزان محلی و تهدید به مرگ آنها به دست آمده است.

سود آووکادو از مواد مخدر بیشتر است:

براساس یک گزارش موثق، ارزش صنعت صادراتی آووکادو بیش از 2.4 میلیارد دلار در سال است.

آووکادو مسبب حمله به کشاورزان:

بر اساس گزارش ها، باندی موسوم به شوالیه های معبد از کشاورزان فعال در زمینه کشت آووکادو مالیات می گرفت، از آنها اخاذی می کرد و محصولات آنها را می دزدید.

کارتل ویاگرا یکی دیگر از این گروه هاست. این کارتل محصولات کشاورزان را با رقمی پایین پیش خرید می کرد، هواپیماهای بدون سرنشین را بر فراز مزارع به پرواز در می آورد و بنا به گزارش ها سعی داشت آزمایشگاه های مواد مخدر را در این مزارع راه اندازی کند.

آووکادو مسبب شرایط کاری نامناسب برای کارگران:

روزهای کاری کارگران مزارع آووکادو طولانی و طاقت فرساست و درآمد آنها بسیار کم است. در اینجا کار کودکان چندان غیرمعمول نیست، از طرفی کارگران به شدت از ناامنی شغلی رنج می برند و هیچ گونه مزایا و امکانات شغلی ندارند.

آووکادو مسبب بروز جنایت در نیوزیلند:

بر اساس گزارش گاردین، افزایش تقاضا برای طلای سبز باعث شده تا سارقان، باغ های آووکادو را هدف قرار دهند. در سال 2016 نزدیک به 40 سرقت بزرگ از باغ های آوودکادو طی پنج ماه در نیوزیلند گزارش شده است.

این موارد هر چند هیچ کدام نافی ارزش های غذایی آووکادو نیستند، اما شاید آشنایی با آنها باعث شود که ما در مصرف طلای سبز از افراط پرهیز کنیم.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید