اخباراخبار کانادا

عوارض طولانی مدت کووید برای افراد مسن

آمریکا- تحقیقات جدید درباره عوارض طولانی مدت کووید-19 نشان می دهد که این بیماری می تواند اثرات طولانی مدت برای سالمندان حتی واکسینه شده ایجاد کند. 

در مطالعه اخیر که بر روی کهنه سربازان صورت گرفت، یک سوم از مبتلایان به کووید-19 علائم و عوارض طولانی مدت را بروز دادند. 

گزارش اخیر مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها نشان داد تا یک سال پس از عفونت اولیه ویروس کرونا، از هر 4 بزرگسال 65 سال و بالاتر، 1 نفر حداقل یک مشکل بالقوه ناشی از کووید دارد، در حالی که این نسبت در بزرگسالان جوان تر 1 به 5 است.

کووید طولانی مدت به هر یک از عوارض و علائمی گفته می شود که حداقل یک ماه پس از ابتلا به کووید-19 باقی می ماند، عود می کند یا برای اولین بار ظاهر می شود. این علائم ممکن است شامل خستگی، تنگی نفس، مه مغزی و لخته شدن خون باشد. مه مغزی یا brain fog اصطلاحی است که پریشانی، فراموشی و عدم تمرکز را توصیف می کند، خوشبختانه این عارضه همیشگی نیست و باقی نمی ماند؛  واکسن ‌های کووید که به پیشگیری از عفونت ‌های اولیه و ابتلا به بیماری جدی کمک می ‌کنند، فقط تا حدودی فرد را در برابر کووید طولانی مدت محافظت می ‌کنند.

مطالعات انجام شده در آمریکا که گزارش آن در Nature Medicine منتشر شده است، با شرکت مردان سفیدپوست با میانگین سنی 60 سال، انجام شد. حدود 1 درصد،  یا نزدیک به 34000 نفر از کهنه سربازان شرکت داده شده در طرح مطالعاتی به عفونت های جدید مبتلا شدند. البته دکتر زیاد العالی، خاطرنشان کرد که این مطالعه قبل از ظهور نوع بسیار مسری تر Omicron انجام شد و میزان عفونت های پیشرو احتمالا افزایش یافته است.  

جالب اینکه علائم طولانی کووید در بین افرادی که واکسن تک دوز جانسون و جانسون را دریافت کرده بودند در مقایسه با دریافت کنندگان دو دوز واکسن مدرنا و فایزر شایع تر بود.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید