اخباراخبار جهان

عوارض جانبی احتمالی دریافت دوز تقویتی واکسن کرونا همزمان با دریافت واکسن آنفولانزا

عوارض جانبی دوز تقویتی واکسن کرونا شبیه عوارض دوزهای قبلی است. از جمله شایع ترین این عوارض، می توان به تورم یا قرمزی جزئی محل تزریق، خستگی و سردردهای گذرا اشاره کرد.

به گفته مقامات بهداشتی، دریافت همزمان دوز تقویتی واکسن کرونا و واکسن آنفولانزا، هیچ خطری برای فرد در پی ندارد.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها ایالات متحده (CDC) اعلام کرده که عوارض جانبی دریافت دوز تقویتی واکسن کرونا، مشابه واکنش هایی است که پس از دریافت دوزهای دوم و سوم این واکسن در بین افراد دیده شده است؛ درد، تورم و قرمزی محل تزریق از جمله رایج ترین این علائم هستند.

در ضمن اعلام شده که حدود نیمی از افراد پس از دریافت دوز تقویتی واکسن کرونا، علائم خستگی را تجربه کرده اند. 

به گفته CDC واکسن های تقویتی که در حاضر توسط شرکت های فایزر و مدرنا عرضه شده اند، از نظر مکانیسم عمل با نسخه های قبل از خود تفاوت دارند. زیرا نسخه های قبلی این واکسن ها ویروس اصلی مسبب ایجاد بیماری کرونا را هدف قرار می دادند، در حالی که نسخه جدید، سویه های قبلی این بیماری را در کنار جدیدترین سویه آن هدف قرار می دهد.

جدیدترین نسخه این واکسن ها «تقویتی دو ظرفیتی» نام دارد. زیرا این واکسن همزمان، با ویروس اصلی کرونا و جدیدترین سویه آن یعنی امیکرون BA•4/5 مقابله می کند. 

براساس توصیه های CDC همه افراد بالای 12 سال که بیش از دو ماه از آخرین موعد تزریق واکسن آنها گذشته است، باید برای دریافت این واکسن تقویتی دو ظرفیتی اقدام کنند. در ضمن CDC اعلام کرده که همه افراد باید تا پایان ماه اکتبر برعلیه بیماری آنفولانزا واکسینه شوند. این بهترین زمان تزریق این واکسن است، هر چند به گفته CDC تزریق دیرهنگام این واکسن، بهتر از هرگز تزریق نکردن آن است.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید