مقالاتمقالات پزشکی

علت آرتریت چیست و چگونه از آن پیشگیری کنیم؟

 

انواع مختلفی از آرتریت وجود دارند که می توانند افراد مسن و حتی جوان ترها را هم تحت تاثیر قرار دهند. در ادامه این مطلب بیشتر درباره آرتریت، انواع آن و روش های پیشگیری و درمان از آن صحبت خواهیم کرد.

با افزایش سن ممکن است درد بیشتری را در مفاصل خود احساس کنید. در این صورت دیگر بعد از یک تمرین بدنی سخت، مانند قبل زود سر پا نمی شوید. کم کم احساس می کنید که مفاصل و دست ها و پاهایتان دیگر مانند قبل نیست. این طبیعی است، زیرا با گذشت سن مفاصل فرد دچار ساییدگی می شوند و عملکرد اولیه خود را از دست می دهند. اگر چه این نشانه ها رایج است، اما باید قبول کنیم که جزء نشانه های دردناک پیری هستند.

آرتریت چیست؟

آرتریت انواع مختلفی دارد، اما به طور کلی بیماری است که می تواند به مفاصل آسیب برساند و باعث سفتی، ترک خوردگی، حساسیت و درد مفاصل شود. در برخی موارد آرتریت آنقدر شدید می شود که مفاصل فرد به شدت ملتهب، متورم و دردناک می شوند. در برخی موارد آرتریت حتی می ‌تواند باعث تغییر شکل مفاصل شود.

با وجود اینکه این بیماری در برخی موارد ممکن است در سنین پایین هم سراغ فرد بیاید، اما در کل بعد از سن 50 سالگی شایع تر است. در ضمن ممکن است در سنین پایین به دلیل آسیب های مفاصل نیز به وجود بیاید؛ این اصل بیشتر در مورد ورزشکاران صدق می کند.

چه چیزی باعث آرتریت می شود؟

عواملی مانند سبک زندگی نامناسب، آسیب ‌ها، استعداد ژنتیکی، عفونت ‌ها و اختلالات سیستم ایمنی، همه و همه جزء عوامل بالقوه ای هستند که در ایجاد انواع مختلف آرتریت نقش دارند. به گفته مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های ایالات متحده، تقریبا 47 درصد از افراد بالای 65 سال به آرتریت مبتلا هستند، در حالی که این بیماری 26 درصد از افراد بین 45 تا 65 سال را تحت تاثیر قرار می دهد.

عوامل خطر برای آرتریت چیست؟

هر چند آرتریت در اصل بخشی از روند پیری است، اما می تواند توسط مجموعه ای از عوامل خطر نیز ایجاد شود. به عنوان مثال زنان بیشتر در معرض ابتلا به آرتریت هستند؛ ورزشکاران و کسانی که به دلیل ماهیت شغل خود به مفاصل شان فشار می آورند نیز بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری قرار دارند. سیگار کشیدن، عوامل ژنتیکی و اضافه وزن نیز می تواند باعث آسیب مفصلی شود.

انواع رایج آرتریت چیست؟

هر چند آرتریت انواع مختلفی دارد، اما انواع خاصی از آن بیشتر رایج هستند. انواع آرتریت هر کدام علل مشخصی دارند و تاثیر متفاوتی بر بیماران می گذارند و هر کدام به نوعی بر کیفیت زندگی آنها تاثیر می گذارند و روش درمانی خاص خود را دارند. اما دو مورد از رایج ترین آنها شامل آرتروز و آرتریت روماتوئید است.

استئوآرتریت یا آرتروز چیست؟

آرتروز با افزایش سن بسیار شایع است. آرتروز معمولا در اثر صدمات یا حتی ساییدگی و پارگی طبیعی مفاصل ایجاد می ‌شود، که منجر به تخریب غضروفی می ‌شود که به عنوان تکیه‌ گاه بین مفاصل عمل می ‌کند. عفونت های ویروسی مانند کووید-19 می توانند علائم آرتروز را تشدید کنند.

آرتریت روماتوئید چیست؟

از سوی دیگر آرتریت روماتوئید به دلیل حمله سیستم ایمنی بدن به خودش و تخریب پوشش مفاصل به وجود می آید. این بیماری بسیار ناتوان کننده است و حتی می تواند بر تحرک جوانان نیز تاثیر منفی بگذارد.

نقرس چیست؟

نقرس نوع منحصر به فردی از آرتریت است که مشخصه آن تجمع کریستال های اسید اوریک در مفاصل است. این تجمع منجر به درد شدید مفاصل و التهاب می شود. نقرس اغلب با تغذیه فرد در ارتباط است و می تواند به شدت دردناک باشد و بر کیفیت زندگی افرادی که از آن رنج می برند تاثیر منفی بگذارد.

آرتریت پسوریاتیک چیست؟

آرتریت پسوریاتیک به طور مستقیم با بیماری پوستی پسوریازیس ارتباط دارد. در افراد مبتلا به آرتریت پسوریاتیک، بیماری پوستی باعث ایجاد پاسخ التهابی در مفاصل می شود. این نوع آرتریت می ‌تواند منجر به آسیب و ناراحتی مفاصل شود و در عین حال پوست بدن فرد را نیز درگیر کند.

آیا آرتریت قابل درمان است؟

آرتریت هیچ درمانی ندارد، اما می توانید اقداماتی را برای کاهش تاثیر آن بر بدن انجام دهید. به عنوان مثال مسکن ‌هایی مانند آسپرین، ایبوپروفن و ناپروکسن می ‌توانند درد آرتریت و التهاب همراه با آن را تسکین دهند.

از طرف دیگر جراحی های تعویض مفصل یا فیوژن ستون فقرات نیز زمانی انجام می شوند که بیماران تمام روش های درمانی دیگر را تجربه کرده و نتیجه نگرفته اند.

آیا آرتریت ارثی است؟

بله آرتریت می تواند تحت تاثیر عوامل ژنتیکی به وجود بیاید. هر چند عوامل ژنتیکی، خطر بروز آرتریت را افزایش می دهند، اما تنها عامل ایجاد آرتریت نیستند؛ عوامل محیطی مانند سبک زندگی گاهی اوقات بیشتر از عوامل ژنتیکی بر بروز و شدت علائم آرتریت تاثیر می گذارند.

چگونه از آرتریت پیشگیری کنیم؟

متاسفانه ورزشکاران آنقدر به تحرک معتاد می شوند که علائم آرتریت را نادیده می گیرند. اگر دونده هستید یا وسواس زیادی به ورزش پرتحرک دیگری دارید، شاید وقت آن رسیده که یک ورزش سبک تر مانند پیاده روی یا شنا را امتحان کنید.

سعی کنید حرکت خود را حفظ کنید، زیرا بی تحرکی نیز باعث عود این بیماری می شود. معمولا در این گونه مواقع پزشکان فیزیوتراپی را تجویز می کنند. در ضمن کاهش وزن در افراد چاق نیز بسیار مهم است، زیرا وزن بیش از حد روی مفاصل به غضروف ها آسیب می رساند.

توجه داشته باشید که درد مفاصل را نباید نادیده بگیرید، در این صورت ممکن است زمانی به خود بیایید که کار از کار گذشته است!

 

 

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید