مقالاتمقالات اجتماعی

علایم یائسگی زودرس، عامل افزایش احتمال بروز مشکلات قلبی!

انواع مختلفی از مشکلات قلبی وجود دارد که هر کدام از آن ها خطرات، علائم و درمان های خاص خود را دارد.  برخی افراد می توانند با تغییر سبک زندگی و درمان های دارویی روند بهبودی و سلامت خود را طی کنند، اما برخی دیگر به دلیل وخامت اوضاع به عمل جراحی نیاز پیدا می کنند. رژیم غذایی نامناسب و ورز ش نکردن می تواند بطور ناگهانی خطر ابتلای افراد به بیماری های قلبی را افزایش دهد. با این حال، به نوشته وب سایت میرور، بسیاری از عوامل بیماری زا در کنترل انسان نیست؛ از جمله این عوامل می توان به یائسگی زودرس اشاره کرد که می تواند در سال های بعدی زندگی خطر بروز مشکلات قلبی را افزایش دهد. 

 

یائسگی و احتمال بروز مشکلات قلبی.

علائم بروز حملات قلبی بین زنان و مردان متفاوت است؛ در این مواقع زنان در مقایسه با مردان با کمبود تنفس بیشتر و سر درد کمتر مواجه می شوند. بر اساس مطالعات و شناسایی علل جدید بروز مشکلات قلبی، این علائم تنها تفاوت های مشاهده شده بین مشکلات قلبی در زنان و مردان نیست. در تحقیق صورت گرفته بر روی 1.4 میلیون زن دچار یائسگی زودرس مشخص شد که این زنان در مقایسه با زنانی که در موعد مشخص یائسه می شوند 33 درصد بیشتر در معرض مشکلات قلبی و 9 درصد بیشتر در معرض ضربان نامنظم قلبی قرار دارند. دیگر یافته های این تحقیق عبارتند از:

  •  احتمال بروز مشکلات قلبی در زنانی که پیش از موعد یائسه می شوند در مقایسه با زنانی که در زمان مشخص و پس از پنجاه سالگی وارد دوران یائسگی می شوند بیشتر است.
  • احتمال بروز مشکلات قلبی در زنانی که پیش از 40 سالگی، بین 40 و 44 سالگی و زنانی که در 45 تا 49 سالگی یائسه می شوند به ترتیب 39 درصد، 23 درصد و 11 درصد افزایش می یابد. 
  • خطر ابتلا به فیبریلاسیون دهلیزی درزنان کمتر از 40 سال، زنان بین 40 تا 44 سال و زنان بین 45 تا 49 سال به ترتیب 11 درصد، 10 درصد و 4 درصد افزایش می یابد.

علایم یائسگی.

از جمله علائم یائسگی زودرس می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • – گر گرفتگی
  • – تعرق شبانه
  • – خشکی واژن 
  • – مشکلات خواب 
  • – خشم و اضطراب
  • – کاهش تمایلات جنسی
  • – مشکلات حافظه و یادآوری 

در تحقیقات نشان داده شده است تنهایی و افسردگی به میزان چشمگیری احتمال بروز مشکلات قلبی در سنین بالاتر را افزایش می دهد. بر اساس تحقیقات دانشگاه کالیفرنیا- سن دیگو- حتی گوشه گیری از دیگران و تنهایی احتمال بروز سکته قلبی را تا سه برابرافزایش می دهد. 

به همین دلیل است که استفاده از هورمون ها در سنین یائسگی (حدودا 51 سالگی) توصیه می شود چرا که جایگزین هورمون هایی می شود که قرار بوده توسط بدن تولید شود. و همین امر خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش می دهد. استفاده از HRT پیش از سنین طبیعی یائسگی نیز بی ضرر بوده و علاوه بر حفظ سلامت استخوان ها خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش می دهد.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید