مقالاتمقالات اجتماعی

علائم پزشکی مهم که نشان می‌ دهند شخصی تنها ماه‌ ها یا حتی روزها از مرگ فاصله دارد

متخصصان پزشکی مواردی را که افراد می‌ توانند هم ‌زمان با نزدیک شدن عزیزان شان به روزهای پایانی ‌شان مراقب آن باشند، مدون ساخته ‌اند. دنبال ‌کردن نشانه‌ ها و دانستن اینکه چگونه باید نسبت به آنها واکنش نشان داد به فرد بیمار کمک می‌ کند تسلی خاطر بیشتری داشته باشد.

یک متخصص درمانی علامت‌ هایی که افراد می ‌توانند به هنگام نزدیک شدن بستگان خود به مرگ در آنان تشخیص دهند را فاش ساخت تا اطمینان حاصل کنند تسلی خاطر دارند.

تشخیص این علائم زمانی که اعضای خانواده به دلیل بیماری لاعلاج آنها زجر می‌ کشند، می‌ تواند دشوار باشد. اما از طرفی دیگر تشخیص علائم به آن عزیز کمک می ‌کند احساس آسایش و آمادگی بیشتری داشته باشد.

علائم می ‌توانند ماه‌ ها پیش آغاز شده باشند و ممکن است شامل موردهای ساده ‌ای از جمله از قبیل خوابیدن و چرت‌ زدن بیشتر شخص باشد. 

Web MD  علائم بیماری را از یک تا سه ماه پیش از مرگ افراد فهرست کرده که توسط دکتر کارول درسارکیسیان بازبینی شده‌ اند.

علائم اولیه دیگر شامل کمتر خوردن و کمتر نوشیدن، در حالی ‌که کناره‌ گیری می‌ کنند و دیگر از چیزهایی که معمولا برای آنها خوشایند بوده است لذت نمی‌ برند؛

افراد مسن ‌تر معمولا کم‌ صحبت ‌تر می ‌شوند در حالی‌ که بچه‌ ها برعکس بوده و بیشتر صحبت می‌ کنند. 

علائمی که یک تا دوهفته پیش از مرگ بروز می‌ کنند مشهودتر بوده و Web MD  می ‌گوید فرد احتمالا در تمام روز احساس خستگی و بی‌ حالی دارد به حدی که بستر خود را ترک نمی‌ کند.

همچنین الگوی متفاوت خواب نیز یکی دیگر از علائم است و همچنین نسبت به غذا کم‌ اشتها و تشنگی کمتری  دارند.

همچنین بیماران احساس درد بیشتری می‌ کنند و در فشارخون، سرعت تنفس و ضربان قلب آنان تغییراتی ایجاد می‌ شوند.

در این مرحله، بسته به بیمار، بیماری و نیز چندین عامل دیگر، فرد احساس سردرگمی و به ‌نوعی خیره می ‌شود. همچنین ممکن است توهماتی را نیز تجربه کنند.

بهتر است بدانیم که هر فردی متفاوت است و متخصصان مراقبت‌ های تسکینی می ‌گویند بهتر است صرف‌ نظر از علامت‌ های بیمار، در کنار او باقی بمانیم.

این متخصصان می‌ گویند زمانی که فردی در حال تجربه آخرین ساعت‌ ها، روزها و هفته‌ های عمر خود است، بودن یکی از اعضای خانواده در کنار او بسیار مهم است. 

ممکن است زمانی که افراد با آنان صحبت می ‌کنند یا آنان را لمس می ‌کنند، پاسخی ندهند؛ حتی اگر فردی به شما پاسخ ندهد، احتمالا شما را حس کرده و صدای شما را می ‌شنود و نیز از بودن شما در آنجا احساس آرامش می ‌کند.

افراد نباید نگران زمان مناسب برای خداحافظی باشند و اعضای خانواده باید هر کاری که حس می‌ کنند درست است را انجام دهند.

متخصصان اضافه می ‌کنند حال برخی از افراد سریع ‌تر از آنچه مورد انتظار است رو به وخامت می‌ رود؛ بنابراین اگر می‌ خواهید چیزی به عضو خانواده یا دوست خود بگویید، مهم است بیان کنید.

ممکن است بخواهید به کسی از بستگان یا دوستان بگویید که بیاید و با عزیز شما خداحافظی کند. یا شاید بخواهید از فردی مذهبی یا معنوی درخواست کنید او را ملاقات نماید. البته شاید هر کسی نخواهد این کار را انجام دهد، اما برای برخی می ‌تواند مفید باشد. برخی افراد ممکن است مابین ملاقات‌ هایی که صورت می‌ گیرد نیاز به استراحت داشته باشند و یا حضور تعداد زیادی افراد برای آنان طاقت ‌فرسا باشد. برای برخی نیز ممکن است حضور دیگران به آنها آسایش خاطر دهد. 

با نزدیک شدن افراد به ساعت‌ های پایانی عمرشان، دمای بدن آنان افت می‌ کند و تمایلی به خوردن و آشامیدن ندارند و دیگر ادرار و دفع انجام نمی‌ دهند، همچنین علائم دیگر می ‌توانند شامل تغییر رنگ پوست زانوها، پاها و دستان آنان به رنگ خال‌ دار بنفش مایل به آبی و دشواری در تنفس باشند.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید