مقالاتمقالات پزشکی

علائم بارز سرطان روده در گرید 3 و 4

کشف زودهنگام سرطان روده می تواند شانس درمان موفقیت آمیز آن را به شدت افزایش دهد. به همین دلیل همه باید با علائم هشداردهنده این بیماری خطرناک آشنایی داشته باشند. 

متاسفانه مشکل این است که علائم هشداردهنده سرطان روده زمانی بروز پیدا می کنند که بیماری به مراحل پیشرفته خود رسیده است.

انجمن سرطان روده بریتانیا اعلام کرده است که تقریبا همه افراد در صورت تشخیص بیماری سرطان روده در مرحله اولیه، می توانند از این بیماری خطرناک جان سالم به در ببرند. اما هر چه بیماری بیشتر پیشرفت کند، به همان اندازه شانس نجات فرد کاهش پیدا می کند. دکتر دبورا لی در این باره گفت: «سرطان روده در مراحل اولیه فقط در سلول های دیواره روده و دیواره عضلانی روده رشد کرده است و به جاهای دیگر گسترش نیافته است. با این وجود سرطان روده معمولا در این مرحله بدون علائم است». 

سالانه حدود 16800 بریتانیایی بر اثر سرطان روده جان خود را از دست می‌دهند و همین باعث شده که این بیماری به دومین قاتل بزرگ سرطانی در بریتانیا تبدیل شود؛ به همین دلیل همگان باید با علائم هشداردهنده این بیماری آشنایی داشته باشند. دکتر لی در ادامه گفت: «سرطان روده دارای یک فاز پیش بدخیم طولانی است، زیرا ممکن است 10 سال طول بکشد تا سرطان روده از پولیپ روده کوچک رشد کند.

در مرحله دوم سرطان روده، تومور از طریق دیواره روده رشد کرده و احتمال دارد به بافت مجاور گسترش یافته باشد. در این مرحله سرطان به غدد لنفاوی یا قسمت ‌های دوردست بدن سرایت نکرده است و برخی افراد ممکن است در این مرحله علائمی نداشته باشند. معمولا علائمی مانند وجود خون در مدفوع و درد زیر شکم، در مراحل 3 و 4 ظاهر می شوند».

به گفته دکتر لی، علائم سرطان روده که معمولا در این مراحل ظاهر می شوند عبارتند از:

 • وجود خون در مدفوع
 • خونریزی از رکتوم
 • تغییر در عادات دفع همراه با اسهال یا یبوست
 • درد زیر شکم
 • تغییر در شکل مدفوع، مانند مدفوع باریک بلند
 • و نفخ بیش از حد

در ضمن علائمی مانند کاهش بی دلیل وزن، احساس خستگی بی ‌دلیل، نفخ شکم و احساس نیاز به دفع مدفوع (حتی با وجود اینکه به تازگی مدفوع کرده ‌اید) نیز نشانه‌ هایی هستند که باید مراقب آنها باشید. توصیه می شود که اگر به مدت 3 هفته یا بیشتر این علائم را تجربه کردید، حتما به پزشک مراجعه کنید.

دکتر لی در ادامه گفت: «در مرحله سوم سرطان روده، سرطان به غدد لنفاوی گسترش یافته، اما هنوز هم به سایر نقاط بدن گسترش نیافته است. در حالی که در مرحله چهارم، به ریه ها یا کبد نیز گسترش یافته است. بیماران معمولا در مرحله سه یا چهار سرطان روده، علائمی مانند خستگی، ضعف، درد شکم، کاهش وزن و استفراغ را تجربه می کنند. در ضمن ممکن است دچار یرقان (زرد شدن پوست) یا تنگی نفس نیز بشوند».

دکتر لی در ادامه با توصیه به بیماران گفت: «اگر نگرانی دارید، حتما به پزشک خود مراجعه کنید. خجالت نکشید. به هر حال هدف پزشکان کمک به درمان بیماران است و آنها هر کاری بتوانند برای کمک به بیماران انجام می دهند». 

راه های کاهش خطر ابتلا به سرطان روده

دفتر بهبود سلامت و نابرابری ها نشان می دهد که با تغییر سبک زندگی، می توان از نیمی از سرطان های روده پیشگیری کرد. کاهش مصرف گوشت فرآوری شده و قرمز و افزایش مصرف غذاهای حاوی فیبرها، در این زمینه نقش مهمی دارند.

سایر عوامل خطر عبارتند از:

 • سن بالای 50 سال بودن
 • نوشیدن الکل
 • استعمال دخانیات
 • چاقی
 • سابقه خانوادگی ابتلا به سرطان روده
 • ابتلا به بیماری التهابی روده
 • پولیپ روده
 • سندرم لینچ
 • پولیپوز آدنوماتوز خانوادگی

سبک زندگی فعال و حفظ وزن نیز می تواند به جلوگیری از پیشرفت سرطان کمک کند. دکتر لی در این باره گفت: «جالب است بدانید که سگ ها بوی سرطان روده را حس می کنند. در یک مطالعه ثابت شد که سگ ها به اندازه کولونوسکوپی در تشخیص سرطان روده موفق بودند.

سگ ها نسبت به تشخیص مواد شیمیایی تولید شده توسط تومور، در بازدم و مدفوع بسیار حساس هستند. اگر برخی از این علائم را دارید، بهتر است هر چه زودتر با پزشک خود تماس بگیرید. هر چه تومور زودتر تشخیص داده شده و درمان شود، احتمال اینکه فرد از سرطان نجات پیدا کند و کیفیت زندگی او افزایش یابد، بیشتر است». 

 

 

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید