علم و دانش

علائم اولیه سرطان پستان که نباید نادیده گرفته شوند

سرطان پستان شایع‌ ترین سرطان در سراسر جهان و در بریتانیاست. بر اساس گزارش سازمان خدمات ملی سلامت بریتانیا (NHS)، از هر هشت زن، یک نفر در طول زندگی خود به سرطان پستان مبتلا می‌ شود.

اما تعداد نگران‌ کننده‌ ای از زنان وجود دارند که نشانه‌ های اولیه سرطان پستان را نمی‌ دانند. شرکت لوازم آرایشی آوان (Avon) مطالعه ‌ای در سال 2019 انجام داد که نشان می‌ داد 42 درصد از زنان مورد مطالعه مطمئن بودند که می‌ دانند باید به دنبال چه تغییراتی در پستان ‌های خود باشند.

در همین حال، یک چهارم زنان فکر می‌ کردند که توده تنها نشانه سرطان پستان است. این یافته‌ ها نتیجه نظرسنجی از 19 هزار زن بود. فقط دو درصد از شرکت کنندگان توانستند 10 نشانه رایج سرطان پستان را تشخیص دهند.

اگرچه 73 درصد از شرکت‌ کنندگان ‌گفتند به طور مرتب پستان ‌های خود را بررسی می ‌کنند، 60 درصد اعتراف کردند که به دلیل شرم یا ترس به دنبال مشاوره پزشکی نمی روند. 

علاوه بر این، اکثر زنان مورد مطالعه از اینکه انتخاب سبک زندگی می ‌تواند آن ‌ها را در معرض خطر بیشتری قرار دهد بی‌ اطلاع بودند. تقریبا دو سوم نمی ‌دانستند که ورزش منظم می ‌تواند به محافظت در برابر سرطان کمک کند، و این در حالی بود که 63 درصد از ارتباط الکل با خطر بالاتر ابتلا به این بیماری بی ‌خبر بودند.

شری مک ‌کوی، مدیرعامل آوان گفت: تشخیص زودهنگام بیماری بسیار مهم است، اما نظرسنجی ما نشان داد که زنان از خطراتی که آن ‌ها را تهدید می‌ کند یا نشانه‌ هایی که باید به دنبال آن ‌ها باشند، اطلاع ندارند. 

به زنان توصیه می ‌شود هر ماه پستان‌ های خود را بررسی کنند. غیر از توده، سایر نشانه‌ های سرطان پستان شامل تغییر در اندازه یا شکل پستان، بثورات یا زخم های پوستی، ترشحات نوک پستان، فرورفتگی پوست، درد مداوم یا تغییر در بافت پوست، تورم در اطراف زیر بغل یا استخوان ترقوه است. 

اگر متوجه نشانه‌ های سرطان پستان شدید، در اولین فرصت به پزشک عمومی خود مراجعه کنید. پزشک عمومی پس از معاینه و در صورت نیاز شما را برای معاینه و آزمایشات تکمیلی به درمانگاه تخصصی ارجاع می دهد. 

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید