اخباراخبار جهان

عربستان سعودی چهره بازسازی شده یک زن از قوم باستانی نبطی را رونمایی کرد! 

نبطیان قومی بودند که در شمال خلیج عقبه و شمال شرقی شبه‌ جزیره سینا و شمال شرقی مصر زندگی می‌ کردند. میراث آن ‌ها در شهر پترا و در میان ماسه‌ سنگ های کوه‌های اردن بر جای مانده که نشان ‌دهنده مهارت آن‌ ها در مدیریت منابع آب و مدیریت یک سامانه پیچیده از سد، آبراهه و مخازن است که به گسترش آن ‌ها در منطقه خشک کویری کمک کرد. 

عربستان سعودی پس از چندین سال تلاش مورخان و باستان شناسان، از چهره بازسازی شده یک زن نبطی رونمایی کرد. این بازسازی، که اولین در نوع خود است، از بقایای حینات، یک زن نباتی الگوبرداری شده است که در سال 2015 در یک مقبره 2000 ساله در هگرا، یک مکان باستان شناسی واقع در شهر واحه باستانی AlUla، در شمال غربی عربستان سعودی، کشف شد. 

تیمی متشکل از کارشناسان، قطعات استخوان یافت شده در مقبره را بازسازی کردند تا تصویری از ظاهر او را با استفاده از داده های مردم شناسی و باستان شناسی بازسازی کنند. سپس یک مجسمه ساز از یک چاپگر سه بعدی برای زنده کردن چهره استفاده کرد.

چهره بازسازی شده این زن در هگرا به نمایش گذاشته شده است. هگرا که در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد، زمانی مرکز پررونق تجارت بین ‌المللی و خانه نبطی ‌ها بود و در سال 2020 به عنوان یک مکان گردشگری افتتاح شد. 

جهت آشنایی بیشتر با این قوم باستانی اینکه، نبطیان، پیوسته تحت نفوذ دولت‌ های بزرگ مانند آشوریان و بعد، هخامنشیان و سپس امپراتوری سلوکی و حتی دودمان بطلمیوسی مصر بوده‌اند. اما این نفوذ هرگز به صورت استعمار در نیامد و بیشتر به دوستی شبیه بود.  کوروش آن‌ ها را از مالیات معاف کرد و ایشان کمبوجیه را در حمله به مصر یاری کردند.

بخش کمی از فرهنگ آن‌ ها تاکنون شناخته شده و ادبیات نوشته‌ شده زنده ‌ای از آن ‌ها وجود ندارد، در حدود سده 4 میلادی، نبطی‌ها به دلایل نامعلومی پترا را ترک کردند؛ اعتقاد بر این است که تمدن نبطیان به گروه‌های مختلفی از دهقانان یونانی تقسیم شدند که در نهایت به مسیحیت گرویدند و سپس این مناطق توسط مهاجمان عرب فتح شد.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید