اخباراخبار کانادا

عدم دسترسی میلیون ها کانادایی به پزشک خانواده

به نقل از  CBC  : وقتی تانیا سان شاین در بهار گذشته توده ‌ای را در سینه ‌اش پیدا کرد، پنج ساعت در یک کلینیک مراقبت ‌های فوری در لنگفورد بریتیش کلمبیا در صف منتظر ماند تا به پزشک مراجعه کند.

پزشک او را معاینه کرد و آزمایشات لازم را برای او تجویز کرد. وقتی نتایج آزمایشات آماده شد، پزشک دیگری که او را ملاقات نکرده بود، از طریق تلفن به سان شاین اعلام کرد که سرطان سینه دارد.

سان شاین در این باره گفت: «دکتر احساس وحشتناکی داشت، او تقریبا در طول حرف زدن پا به پای من گریه می کرد. اما روز بعد یک پزشک دیگر از همان مرکز با من تماس گرفت، او حتی نمی دانست چرا با من تماس گرفته است.

من درک نمی کنم چرا پزشکی که هیچ اطلاعی از وضعیت من ندارد و حتی مرا معاینه نکرده است، پس از چند روز مجددا به من زنگ بزند. این کار چه نفعی برای بیماری دارد که قبلا به او اطلاع داده اند به سرطان مبتلا است.

سان شاین یکی از میلیون ‌ها کانادایی است که به پزشک خانواده دسترسی ندارند، این بدان معنی است که امثال او برای رفع نیازهای درمانی شان تنها می توانند به کلینیک‌ های مراقبت فوری و بخش‌ های اورژانس متکی باشند. با این وجود او پزشکانی را که با او تماس گرفته اند سرزنش نمی کند و ایراد کار را جای دیگری می داند.

سان شاین در این باره گفت: «این مشکل سیستم است که پزشکان را در چنین موقعیتی قرار می دهد، چرا من نباید یک پزشک خانواده داشته باشم تا به آرامی در داخل مطب خود ماجرا را برایم تشریح کند. چرا من نباید وقتی چنین خبری را می شنوم آشنایی را در کنار خودم داشته باشم. دود چنین سیستمی هم به چشم من بیمار می رود و هم به چشم پزشکان».

سان شاین تحت درمان قرار گرفت و اکنون عاری از سرطان است. او امیدوار است که نشست فدرال-استانی که قرار است این هفته با شرکت رهبران استانی و منطقه ای و نخست وزیر جاستین ترودو برگزار شود، باعث گشایشی در این زمینه شود، تا امثال او بتوانند از نعمت پزشک خانواده برخوردار شوند و مانند او مجبور نباشند بار بیماری را به تنهایی به دوش بکشند.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید