مقالاتمقالات پزشکی

عدم تحرک، یک تهدید خاموش و بسیار جدی برای سلامتی

سازمان جهانی بهداشت (WHO) در یک مطالعه جدید اعلام کرد تعداد فزاینده ‌ای از مردم در کانادا و دیگر کشورهای جهان از نظر فیزیکی غیرفعال هستند. این سازمان کم تحرکی را تهدیدی خاموش برای سلامتی می داند. 

داده های منتشر شده در مجله سلامت جهانی Lancet نشان داد که بیش از یک سوم (31.3 درصد) از جمعیت بزرگسال جهان – یا تقریبا 1.8 میلیارد نفر – سطوح فعالیت بدنی توصیه شده WHO در سال 2022 را رعایت نکردند. این آمار نشان دهنده افزایش حدود چهار درصدی نسبت به سال 2016 بود. در آن سال، 27.5 درصد از جمعیت جهان فعالیت فیزیکی کافی نداشتند. 

سازمان جهانی بهداشت 150 دقیقه فعالیت بدنی با شدت متوسط یا 75 دقیقه فعالیت بدنی شدید یا ترکیبی را در طول هفته برای بزرگسالان توصیه می کند. 

مطالعات WHO نشان داد در کانادا، 37.2 درصد از بزرگسالان در سال 2022 از نظر فیزیکی غیرفعال بودند. در حالی که این میزان در سال 2000 حدود 25.6 و در سال 2010 حدود 31.1 درصد بود. اگر این روند ادامه یابد، این آمار تا سال 2030 تا 41.4 درصد افزایش خواهد یافت. 

رودیگر کرچ، مدیر ارتقای سلامت سازمان جهانی بهداشت طی کنفرانس خبری مجازی گفت: متاسفانه، جهان در مسیر درستی پیش نمی‌ رود. کم تحرکی یک تهدید خاموش برای سلامت جهانی است و به طور قابل توجهی به افزایش بیماری های مزمن، از جمله بیماری های قلبی عروقی، سرطان ها، دیابت یا بیماری های تنفسی کمک می کند. 

مطالعه WHO سطح فعالیت بدنی ناکافی در 197 کشور و منطقه بین سال‌ های 2000 تا 2022 را بررسی کرد. این مطالعه همچنین شامل 507 نظرسنجی از 163 کشور و منطقه بود. نتیجه گیری اینکه بی تحرکی در حدود نیمی از کشورها، از جمله کانادا، افزایش یافته در حالی که در نیمی دیگر از کشورها، کاهش داشته است.  

فیونا بول از سازمان جهانی بهداشت گفت تنها 22 کشور، عمدتا از اروپا و منطقه غرب اقیانوس آرام، در مسیر کاهش 15 درصدی سطح عدم تحرک تا سال 2023 ، قرار دارند و این یک زنگ خطر جدی است. 

اسکات لیر، استاد علوم بهداشتی در دانشگاه سایمون فریزر – ونکوور، گفت نکته نگران کننده در مورد داده های کانادایی این است که احتمالا تعداد افراد غیرفعال به مراتب بیشتر است، زیرا مردم تمایل دارند سطح فعالیت بدنی خود را بالاتر از آنچه هست ارزیابی کنند. وی تخمین زد که میزان واقعی احتمالا نزدیک به 45 درصد باشد. این یعنی نیمی از جمعیت کانادا غیرفعال هستند. 

چرا فعالیت بدنی در حال کاهش است؟

داده ها نشان می دهد که به طور متوسط ​​زنان 5 درصد کمتر از مردان فعالیت بدنی دارند. کارشناسان عوامل متعددی را برای کاهش سطح فعالیت بدنی در جهان ذکر می کنند. 

فیونا بول معتقد است تغییر الگوهای حمل و نقل و ناامن شدن جاده ها، باعث شده افراد کمتری پیاده روی و دوچرخه سواری کنند. اتکای بیشتر به فناوری همچنین سبب تغییر روش کار کردن شده و کم تحرکی را افزایش داده است. دلیل دیگر، گرایش روزافزون مردم به گذراندن اوقات فراغت مقابل صفحه نمایش می باشد. این روندها در کنار تغییر محیط هایی که در آن زندگی می کنیم، افزایش استفاده از اتومبیل، آلودگی هوا و غیره، شرایطی را ایجاد می کنند که فعالیت بدنی را امکان‌پذیر نمی کند. 

پرهزینه بودن عضویت در سالن های بدن سازی و پرداختن به ورزش های سازمان یافته نیز مردم را از ورزش کردن منصرف می کند. 

چگونه فعال بمانیم؟

به گفته سازمان جهانی بهداشت، عدم تحرک یکی از عوامل خطر بیماری های غیرواگیر و مرگ و میر در سراسر جهان است. از این رو، افزایش فعالیت بدنی می تواند این خطرات را به حداقل برساند.

 WHO از کشورها می‌ خواهد تا سیاست‌ هایی را برای ترویج فعالیت بدنی از طریق ورزش های گروهی، پیاده روی و دوچرخه سواری و استفاده از سیستم حمل و نقل عمومی، به اجرا بگذارند. 

اگر تمایلی به باشگاه رفتن ندارید، فعالیت ‌های مفرحی مانند باغبانی در تابستان و جمع آوری برگ درختان در پاییز و حتی خرید مواد غذایی، به عنوان فعالیت های با شدت متوسط، مفید خواهند بود. 

 

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید