مقالاتمقالات اجتماعی

طلاق‌ زنی 42 ساله و فارغ التحصیلی اش از دانشگاه حقوق!

طلاق وکیل حقوقی 42 ساله و انگیزه کمک به زنان- اگرچه طلاق تجربه‌ای بسیار دشوار است اما این داستان نشان می‌دهد که گاهی اوقات چنین چالش‌هایی می‌توانند به لحظات زیبا و دستاوردهای شگفت‌انگیزی منجر شوند. صبا احمد، مادر 42 ساله‌ای که روز چهارشنبه موفق به دریافت مدرک حقوق خود از دانشگاه ساسکاچوان شد، می‌دانست که این ماجرا چیزی فراتر از صرف دریافت یک مدرک دانشگاهی است. او پس از گذر از یک طلاق دردناک و تصمیم‌گیری برای رفت و آمد بین آلبرتا و ساسکاچوان برای تحصیل در رشته حقوق، همزمان با بزرگ‌ کردن سه فرزند خود دست و پنجه نرم می کرد که دو نفر از آن‌ها مبتلا به دیابت نوع یک بودند.

بر اساس اطلاعات ارائه شده، صبا احمد در سن 20 سالگی ازدواج کرد. فشار برای ازدواج در میان خانواده‌هایی مانند خانواده او در دهه‌های 80 و 90 میلادی شایع بود. در آن زمان تعداد کمی از شهروندان از آسیای جنوبی در ساسکاچوان زندگی می‌کردند. صبا می‌گوید: حفظ فرهنگ اولویت واقعی ما بود و یکی از راه‌های انجام این کار، ازدواج بود. 14 سال بعدی از زندگی مشترک‌شان، این زوج صاحب سه فرزند شدند و یک کسب و کار موفق ارتودنسی را بنا نهادند. اما صبا احساس می‌کرد که این موفقیت باعث تغییر اولویت‌های همسرش و فروپاشی رابطه آن‌ها شده است.  فکر طلاق برای صبا احمد بسیار دشوار بود. او می‌گوید: برای زنان آسیایی جنوبی اولویت این است که تا زمانی که شوهر به لحاظ مالی شما را تامین می‌کند، هیچ دلیلی برای ترک او وجود ندارد. به همین دلیل من ترسیده بودم. اما در نهایت جرات به خرج دادم. به فرزندانم فکر کردم و واقعا نمی‌خواستم آن‌ها بزرگ شوند و فکر کنند که باید با زنان با بی‌احترامی رفتار شود. جستجوی او برای یافتن نماینده حقوقی رضایت‌بخش نبود. به گفته او “حرفه حقوقی یک حوزه برای افراد سفید‌پوست و حوزه ای مردسالار است” و او مرتب با وکلایی روبرو می‌شد که درک درستی از مفهوم طلاق در جوامع آسیایی جنوبی نداشتند. این موضوع اشتیاق او را برای دنبال کردن حرفه حقوقی تقویت و ترغیب کرد. 

صبا در نهایت توانست از همسرش طلاق بگیرد. این یک تصمیم بسیار دشوار و جسورانه برای یک زن آسیایی جنوبی در آن دوران بوده است. پس از طلاق، صبا تصمیم گرفت که به دنبال تحصیل در رشته حقوق برود. این راهی بود تا به دیگر زنان آسیایی جنوبی در موقعیتی مشابه کمک کند. صبا با موفقیت از دانشکده حقوق فارغ‌التحصیل شد و به عنوان یک وکیل حقوقی مشغول به کار شد تا تغییری در این زمینه ایجاد کند و به دیگر زنان کمک کند.

 

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید