اخباراخبار جهان

طرح برلین برای شهری بدون اتومبیل

به نقل از The guardian : بسیاری از کسانی که از محله  Gräfekiez برلین بازدید می کنند به دنبال مکانی متفاوت هستند، فضایی سنگفرش شده که همه چیز از رستوران ژاپنی گرفته تا گالری های سرزنده را می توان در آن پیدا کرد.

اما کسانی که معمولا در هنگام بازدید از برلین سری به این محله می زنند، باید خود را برای تجربه مکانی متفاوت آماده کنند. زیرا تابستان امسال مقامات محلی قصد دارند برای حداقل سه ماه تقریبا تمام پارکینگ ‌های محله را تعطیل کنند.

این طرح بخشی از یک طرح بزرگتر است که قرار است در قالب آن برلین به شهری بدون اتوموبیل تبدیل شود.

این که روند تعیین تکلیف این محدوده چقدر طول خواهد کشید، چه تعداد از خیابان های این محله را شامل می شود، و آیا جای خالی این پارکینگ ها با میزهای پینگ پنگ، گلدان های گیاهی یا میزهای غذاخوری پر می شود، یا خیر؟ هنوز هیچ چیز مشخص نیست.

ظاهرا به نظر می رسد که عدم افشای اطلاعات در این زمینه انگیزه های سیاسی داشته باشد. تصمیمی که به یک جنگ فرهنگی تلخ بین دوستداران اتومبیل و مخالفان آن تبدیل شده است.

شواهد حاکی از نحوه شهرسازی برلین نشان می دهند که این کلان شهر زمینه تبدیل شدن به یک شهر عاری از اتوموبیل را دارد. زیرا از امکانات حمل و نقل ریلی و زمینی گرفته تا امکانات کشتی رانی رودخانه ای، همه چیز در این شهر برای حمل و نقل عمومی فراگیر آماده است. حتی جاده های عریض دوچرخه سواری نیز نشان می دهند که این شهر سالهاست برای چنین طرحی آماده شده است.

پروفسور آندریاس کنی که بر پروژه Gräfekiez نظارت دارد، گفت: «برلین فضای زیادی دارد، در این شهر افراد زیادی نزدیک محل کارشان زندگی می کنند. به همین دلیل براساس معیارهای برنامه ریزان شهری از لحاظ تئوری تمام شرایط لازم برای تبدیل شدن به یک شهر نمونه در این زمینه را دارد».

از این رو چندان جای تعجبی ندارد اگر چندان سال بعد ورود اتوموبیل ها به این شهر کلا ممنوع شود.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید