مقالاتمقالات اجتماعی

طالبان رویای هالیوودی بروس لی افغانستان را به باد داد

نقل قول معروفی از بروس لی وجود دارد که می گوید: «به هر چه فکر کنی، همان خواهی شد».

تقریبا 50 سال پس از مرگ بروس لی، مردی پرشور از کشوری جنگ ‌زده قصد دارد راه او را دنبال کند.

رسیدن به رویاها برای عباس علیزاده مانند بسیاری دیگر از مردم افغانستان آسان نبوده است. در دسامبر 2014، دوستان نزدیک عباس تصاویری از او را در فیس بوک آپلود کردند که او را در حال ژست هنرهای رزمی در خارج از یک قصر قدیمی در کابل نشان می دادند؛ عباس در این تصاویر شباهت عجیبی به بروس لی داشت.

در آن زمان، او هرگز فکر نمی کرد در عرض چندین ساعت در شبکه های اجتماعی افغانستان غوغا به پا کند. عباس خیلی زود به بروس لی افغانستان معروف شد.

عباس درباره آن روزها می گوید: همه هیجان زده شدند. مردم مدام برای من در فیس بوک درخواست دوستی می فرستادند. 

خیلی زود توجهات جامعه بین المللی به سمت عباس جلب شد همین باعث شد که در نوامبر 2020 به او پیشنهاد بازی در یک فیلم هالیوودی داده شود اما بازگشت طالبان به قدرت در آگوست 2021 عباس را در وضعیت خطرناکی قرار داد.

مخالفت طالبان با موسیقی و سینما که از نظر آنها فعالیت ‌های غیر اسلامی محسوب می شوند، به گذشته‌ های دور بازمی‌گردد. اولین باری که طالبان در دهه 1990 به قدرت رسیدند، آلات موسیقی را شکستند و سینماها و ایستگاه های تلویزیونی را تعطیل کردند. 

علیزاده در سال 2020 به یک کارگردان هالیوودی نامه نوشت. این اتفاق باعث شد که او به دریافت ویزای کاری ایالات متحده نزدیک شود.

اما با سقوط افغانستان به دست طالبان، سفارت آمریکا بسته شد و نامه نگاری های او با نمایندگی دیپلماتیک ایالات متحده در اسلام ‌آباد پاکستان به نتیجه ای نرسید.

او به عنوان یک رزمی کار، هنرپیشه و عضو قوم هزاره می گوید که مجبور شده بیش از یک سال در افغانستان مخفی شود. او برای جلوگیری از شناسایی توسط پلیس مرزی طالبان، مجبور شده ریش بگذارد.

ماه گذشته علیزاده 29 ساله به همراه 32 ورزشکار افغان توسط یک سازمان غیردولتی بریتانیایی تحت حمایت قرار گرفته و کشور را ترک کردند.

او اکنون اقامت دائم بریتانیا را دارد و در حال حاضر در منچستر زندگی می کند.

عباس در این باره گفت: وقتی در خیابان ‌های لندن قدم می ‌زنم، همه می‌ خواهند با من عکس بگیرند. مردم می گویند تو خیلی شبیه بروس لی هستی. من هم می گویم من بروس لی افغانستان هستم.

عباس علیزاده در سال 2001 برای اولین بار به فیلم های اکشن بروس لی علاقه مند شد، در آن زمان او هشت ساله بود. 

بروس لی بازیگر و رزمی کار هنگ کنگی، به خاطر فیلم های ماندگارش از جمله «خشم اژدها» و «اژدها وارد می شود» به شهرت رسید. لی به در هم شکستن کلیشه های سینمایی مشهور است. او در سال 1973 در هنگ کنگ در سن 32 سالگی درگذشت.

عباس درباره یادگیری فنون رزمی گفت: بیشتر حرکات رزمی‌ را از فیلم ‌های بروس لی یاد گرفته ام.

عباس از یک خانواده فقیر است و چون قادر به پرداخت هزینه های یک باشگاه حرفه ای کونگ فو نبود، در سال 2011 در زیرزمین خانه شان را برای تمرین درست کرد.

عباس در ادامه گفت: من تقریبا هر روز ساعت ‌ها تمرین می‌ کردم. حتی نانچیکو را به صورت حرفه ای از فیلم های او یاد گرفتم.

زندگی عباس در زمان حکومت طالبان آسان نبود. او باید تمرین می کرد تا بدنش سر فرم بماند. در مسیر بین خانه اش در کابل و سالن ورزشی که در آن تمرین می کرد مجبور بود صورت خود را بپوشاند تا شناسایی نشود.

عباس گفت: در سال گذشته روزهای سختی را پشت سر گذاشتم. طالبان آزادی را از ما گرفتند. با ترس و استرس هر روز به باشگاه می رفتم. ما هزاره و شیعه هستیم، طالبان همیشه به جامعه من ظلم کرده اند. حالا من نگران خانواده ام در کابل هستم.

علیزاده از سال 2015 در چندین فیلم و تبلیغات تجاری بازی کرده و منبع اصلی درآمد او همین است. اکنون او یک بریتانیایی و می تواند به ایالات متحده سفر کند.

 

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید