مقالاتمقالات اجتماعی

ضرورت آموزش‌های خلاقانه و بازی‌محور برای کودکان در مهدکودک‌ها

به یکی از بهترین خاطرات دوران کودکی خود فکر کنید. با چه کسی و کجا بازی می کردید؟ آیا دوست داشتید حتی برای یک لحظه به آن دوران بازگردید؟ 

متاسفانه امروزه کودکان کمتری فرصت کسب چنین تجربیات خوشایندی را دارند. 

بازی، کودکان (و افراد در هر سنی) را شاد می کند و متاسفانه جامعه امروز ما از شادی محروم است. 

دکتر جین کلینتون، استاد رشته روانپزشکی در دانشگاه مک مستر – همیلتون می نویسد:  من به عنوان یک روانپزشک کودک و بسیاری دیگر از کارکنان مراقبت های بهداشتی نگران هستم. اختلالات روانی در میان کودکان و نوجوانان افزایش یافته است و برخی از محققان سلامت روان بین این افزایش و محرومیت از بازی ارتباط قائل هستند. 

انتاریو اخیرا اعلام کرد برنامه درسی جدیدی برای مهدکودک ها تدوین خواهد شد که بر بازگشت به روش های سنتی سوادآموزی متمرکز خواهد بود. هرچند وزیر آموزش و پرورش گفت رویکرد مبتنی بر بازی همچنان بخشی از برنامه روزانه مهدکودک باقی خواهد ماند، اما برخی از کارشناسان نگران افزایش فعالیت های آکادمیک در مهدکودک ها و دور شدن از آموزش مبتنی بر بازی می باشند. 

اهمیت یادگیری از طریق بازی

یادگیری به طور طبیعی به دست نمی آید و نیازمند دستورالعمل‌ های مستقیم برای توسعه مهارت ‌های خاص است. این امر می تواند از طریق بازی محقق شود. به شرطی که؛

  • تیم مربیان (متشکل از یک معلم و یک مربی) کاملا نقش خود و اولویت ها را درک کنند. 
  • بدانند چگونه از یادگیری مبتنی بر بازی در کلاس درس حمایت کنند و آموزش آکادمیک را با فعالیت های مبتنی بر بازی و تحقیق و تفحص ترکیب نمایند.
  • تیم آموزش به منابع و تجهیزات کافی دسترسی داشته باشد. 

بازی در تضاد با یادگیری نیست

تا همین اواخر، بسیاری از مردم بازی را نقطه مقابل یادگیری می دانستند. بسیاری هنوز نمی دانند که بازی کردن به جای تمرین حروف الفبا یا شمارش اعداد، اتلاف وقت نیست.

تا زمانی که مردم بدانند تجربیات عملی همراه با ارتباطات عاطفی، بسیار به یاد ماندنی ‌تر هستند، می ‌توانیم بازی را به گونه ‌ای سازماندهی کنیم که میزان یادگیری را افزایش دهد. 

از منظر عصب ‌شناسی، واضح است که بازی کردن با تقویت ساختار و عملکرد مغز، آن را تغییر می‌ دهد.

کودکان از طریق بازی، در مورد خود، جهان و خیلی چیزهای دیگر می آموزند. 

از منظر سلامتی، عدم بازی و تحرک، به ویژه در فضای باز، منجر به افزایش نرخ چاقی می شود.

کودکان از طریق بازی، مهارت های بین فردی و حل مشکلات را می آموزند – مهارت هایی که در دوران صمیمیت های مصنوعی به شدت مورد نیاز هستند. 

متاسفانه زمان بازی در سراسر جهان کاهش یافته است. کن رابینسون، کارشناس آموزشی در بریتانیا زمانی گفت مجرمان در زندان، روزانه بیشتر از کودکان زمان بازی در فضای باز را دارند!

نظرسنجی سال 2022 توسط سازمان غیردولتی Save the Children در بریتانیا نشان داد که فقط 27 درصد از کودکان به طور منظم بیرون از خانه بازی می کنند. 

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید