اخباراخبار کانادا

ضرر 480 دلاری مشتری بانک TD  پس از کنسل شدن انتقال الکترونیکی

کانادا- کریستین میسون، از ادمونتون، هنگامی که خریداری برای ابزار برقی که در Kijiji به فروش گذاشته بود پیدا شد، خوشحال شد. مردی به اسم استیو گفت که 480 دلار را با E-Transfer یا انتقال الکترونیکی می پردازد زیرا پول نقد زیادی حمل نمی کند. میسون این شرط را پذیرفت. استیو پس از بررسی ابزارها، ایمیل میسون را به همراه 480 دلار وارد کرد و گزینه ارسال را کلیک کرد. سپس شماره تاییدیه انتقال را خواند که نشان می داد معامله انجام شده است. 

میسون حساب بانکی TD خود را با autodeposit راه اندازی کرده بود تا از آن در برابر کلاهبرداران محافظت کند. به این ترتیب پول مستقیما و بدون نیاز به طی مراحل اضافی واریز می شد. او بخصوص برای نقل و انتقالات الکترونیکی در ازای اجناسی که بصورت آنلاین به فروش می رساند، از آن استفاده می کرد و مطمئن بود که پول به زودی به حساب واریز می شود. اما هرگز اینچنین نشد. 

طبق بررسی های Go Public سی بی سی، برخی از نقل و انتقالات الکترونیکی را حتی زمانی که گیرنده وجه گزینه واریز خودکار داشته باشد، می توان لغو کرد . یک مهندس نرم افزار می گوید سیستم اینتراک – که برای نقل و انتقالات الکترونیکی در کانادا استفاده می شود – مصون نیست و مردم باید از ریسک های احتمال آگاه باشند. وی می گوید: تا زمانی که پول را داخل حساب تان نبینید، نباید انتقال را انجام شده بدانید. 

پنج بانک عمده کانادا، یعنی BMO، CIBC، Royal Bank، Scotiabank و TD ، انتقال الکترونیکی را به عنوان گزینه ایمن تبلیغ می کنند ولی به این مساله که واریز کننده مبلغ ممکن است انتقال را حتی پس از اینکه به نظر می رسد کامل شده، متوقف کند، اشاره نمی کنند. 

پس از اینکه استیو با ابزارهای خریداری شده محل را ترک کرد، میسون انتظار داشت هر لحظه اعلامیه دریافت مبلغ را ببیند ولی وقتی تا صبح روز بعد پولی به حساب اش نیامد، با بانک تماس گرفت. به او گفته شد که معامله حدود 90 دقیقه بعد از انتقال وجه به حساب میسون، لغو شده بود.

نماینده بانک همچنین گفت که نام واقعی فرستنده وجه، رایلی است و نه استیو ! بانک گفت به دلیل قانون حفظ حریم خصوصی قادر به افشای اطلاعات بیشتر نیست. 

میسون موضوع را به سازمان مبارزه با کلاهبرداری کانادا گزارش کرده و دائما وب سایت های خرید و فروش را چک می کند تا ببیند آیا کلاهبردار ابزار برقی را برای فروش گذاشته یا خیر؟

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید