مقالاتمقالات اجتماعی

ضرر کردن نیمی از رستوران‌های کانادا با افزایش تورم!

صنعت رستوران ‌داری کانادا پس از مقاومت در برابر ضربه ‌های شدید همه‌ گیری کووید-19 هنوز هم در وضعیت بدی قرار دارد و بسیاری از کسب و کارهای فعال در آن، در آستانه نابودی هستند.

گزارش اخیر که به بررسی وضعیت رستوران های کانادا پرداخته است، نشان می دهد که این صنعت علی رغم پشت سر گذاشتن دوران تاریک همه گیری، هنوز چشم انداز روشنی پیش رو ندارد. 

هزینه کرد مردم در رستوران‌ ها در سال جاری در مسیر رسیدن به بیش از 110 میلیارد دلار است که نشان دهنده افزایش 10 درصدی نسبت به سال قبل است، اما در دیگر سو افزایش هزینه های رستوران داری باعث شده که بسیاری از رستوران ها به مرز ورشکستگی برسند.

بر اساس این گزارش بیش از نیمی از رستوران داران در سال جاری، متحمل زیان شده اند. هر چند حاشیه سود در این صنعت همیشه ناچیز بوده است، اما آمارها نشان می دهند که هیچ گاه وضعیت رستوران ها به این وخامت نبوده است. زیرا در سال 2019 تنها حدود 12 درصد از اعضای این گروه در معرض خطر بودند.

ریچارد الکساندر معاون اجرایی گروه رستوران داران در مصاحبه ای گفت: «این بسیار چالش برانگیز است، زیرا هزینه هر کاری که برای راه اندازی یک رستوران انجام می شود، دو رقمی شده است».

در پنج ماهه اول سال 2023، ورشکستگی در این بخش در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته حدود 50 درصد افزایش یافته است؛ با این وجود الکساندر معتقد است که آمارها از این هم بیشتر خواهد شد. 

افزایش هزینه ها

فردریک دیمانش مدیر دانشکده مدیریت هتلداری و گردشگری تد راجرز در دانشگاه متروپولیتن تورنتو از شنیدن این که رستوران ها بیشتر از گذشته با مشکل مواجه هستند، تعجب نمی کند.

او در این باره گفت: «صنعت رستوران ‌داری به دلیل ماهیتش بسیار بیشتر از سایر صنایع در دوران همه گیری ضربه خورد. 

در آن دوران برنامه های دولتی که برای اشتغال مردم و پرداخت اجاره طراحی شده بودند، اندکی به این صنعت کمک کرد، اما این برنامه ها اکنون منقضی شده اند و تقاضا برای صرف غذا در خارج از خانه هنوز هم به سطح قبل از همه گیری بازنگشته است».

آمارها نیز گفته های دیمانش را تایید می کنند، زیرا داده های  OpenTableکه یک سیستم رزرو رستوران است، نشان می دهد که تقاضا در این ماه در سراسر کانادا، حدود سه درصد کاهش یافته و در برخی شهرها وضعیت به مراتب بدتر است؛ در ادمونتون تقاضا از آوریل هر ماهه کاهشی بوده است و تورنتو 5 ماه است وضعیت مناسبی ندارد. 

در عین حال، هزینه ها همچنان در حال افزایش است.

دیمانش در این باره گفت: «بسیاری از رستوران ها مجبور شده اند برای حفظ و نگهداری نیروی کار، دستمزدها را افزایش دهند. این نشان می دهد هزینه سر پا نگه داشتن این تجارت در حال افزایش است». 

افزایش اجاره بها، مشکل بزرگ دیگر

علیدا سلیمان به خوبی طعم این مشکل را چشیده است. او کارآفرینی است که قصد دارد بیست و یکمین سال فعالیت رستورانش با نام توتی ماتی را در مرکز شهر تورنتو جشن بگیرد. او معتقد است که افزایش دستمزد پرسنل بزرگترین مشکل او نیست.

اکثر رستوران ‌ها در حال حاضر شاهد افزایش 20 تا 35 درصدی اجاره‌ بها هستند، که هزینه هنگفتی را به کسب و کارهای آنها تحمیل کرده است.

او در مصاحبه ای گفت: «تورم مواد غذایی بیش از نه درصد است. از طرف دیگر باید هزینه افزایش دستمزدها و اجاره بها را نیز به آن اضافه کنیم تا با کوه مشکلاتی که این صنعت با آن دست به گریبان است به خوبی آشنا شویم».

اما مشکل اصلی علیدا سلیمان و همکاران او افزایش هزینه ها نیست، بلکه تغییر سبک زندگی مردم در اثر همه گیری است که باعث کاهش تقاضا در این صنعت شده است؛ خصوصا برای رستوران هایی که در مرکز شهرها فعالیت می کنند. 

زیرا رستوران هایی مانند توتی ماتی با پذیرایی از جمعیت اداری مرکز شهر در هنگام ناهار روزگار می گذراندند، اما علیدا می گوید که چون تقاضا در این زمینه به شدت کاهش یافته است، ساعات کاری خود را در روزهای هفته به 3 روز کاهش داده اند. 

مشکل از دید مصرف کنندگان

علیدا می‌گوید نادیده گرفتن قیمت یک وعده غذایی، حتی با کاهش کیفیت و کمیت آن، باز هم دشوار است. او معتقد است که افزایش قیمت در کنار کاهش کیفیت و کمیت غذاها، یکی از دلایل اصلی دور شدن مردم از رستوران هاست. 

تورم و اشتهای رستوران ‌ها 

سولومون که یک رستون دار است می گوید که رستورانش در حال حاضر عملا سودهی ندارد، اما چون او این تجارت را بسیار دوست دارد و هر روز می ‌تواند درهای رستورانش را باز کند، حقوق کارکنانش را بپردازد و مردم را سیر کند، هنوز هم از فعالیت در این زمینه لذت می برد.

او در این باره گفت: «من نیز مانند همه سال گذشته در مقطعی تصمیم به ترک این صنعت گرفتم».

او می‌ گوید رستوران ‌دارانی مانند او عادت دارند بسته به روز، کلاه‌ های مختلفی بر سر بگذارند، از ظرفشویی گرفته و بارمنی تا کار در آشپزخانه و سرو غذا.

اما دیمانش از دیدگاه دیگری به این موضوع نگاه می کند. او معتقد است که در حال حاضر صاحبان رستوران ها به مهارت های دیگری برای زنده ماندن کسب و کارشان نیاز دارند.

او گفت: «دیگر رمز موفقیت یک صاحب رستوران در چگونگی پخت غذا و انجام کارهای داخل رستوران نیست. اکنون یک صاحب رستوران باید به معنای واقعی کلمه مدیر کسب و کار باشد؛ مهارتی که در حال حاضر بسیاری از رستوران داران فاقد آن هستند».

 

 

/

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید