مقالاتمقالات پزشکی

ضدآفتاب، یکی از بدترین چیزهایی که روز به روز بیشتر برای محافظت از پوست استفاده می شود

ضدآفتاب مملو از ترکیبات سمی است، باروری انسان را تحت تاثیر قرار می دهد، نورون ها را مختل می کند و صخره های مرجانی را به خطر می اندازد.

در برخی شرایط استفاده از کرم ضد آفتاب درست و عاقلانه است، اما در بیشتر موارد نیازی به استفاده از آن نیست. زمانی که پوست تان در معرض آفتاب شروع به قرمز شدن کرد، به سایه بروید یا لباس بپوشید.

از میان تمام ترکیبات ضدآفتاب مورد استفاده در محصولات بازار آمریکا، تنها ذرات غیرنانو اکسید روی و دی اکسید تیتانیوم توسط FDA برای استفاده انسان ایمن تلقی شده اند.

FDA اعلام کرده که در مورد ایمنی 12 ماده از 16 ماده فعال ضد آفتاب اطلاعات کافی ندارد و از صنعت می خواهد که داده های بیشتری برای ارزیابی دقیق آن مواد به FDA ارائه دهند.

دو ماده از 16 ماده، پابا و ترولامین سالیسیلات، ناامن و خطرناک تلقی شده اند، یا عموما به صورت ایمن و سالم شناخته نمی شوند (GRAS)، و به نقل از FDA این موارد در حال حاضر به کار برده نمی شوند.

FDA از این صنعت می خواهد که کرم ‌های ضد آفتاب با SPF 15 یا بالاتر، قابلیت محافظت در برابر اشعه ‌های UVA و UVB را داشته باشند.  

یکی از 12 ماده فعال ضد آفتاب که FDA ادعا می کند در مورد آن اطلاعات کافی ندارد، اکسی بنزون ​​است که در 70 درصد کرم های ضد آفتاب یافت می شود. تحقیقات نشان می‌ دهند که این ماده شیمیایی به صورت یک مختل کننده غدد درون ریز عمل می ‌کند و با کاهش تعداد اسپرم در مردان و بروز اندومتریوز در زنان همراه است. 

تحقیقات مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ‌ها نشان می‌ دهد که در بدن 96 درصد از جمعیت آمریکا اکسی بنزون ​​وجود دارد که این نشان‌ دهنده مصرف بیش از حد کرم‌ های ضد آفتاب است. 

علاوه بر این، اکسی بنزون برای برخی از موجودات دریایی، از جمله تخم خرچنگ نعل اسبی کشنده است و محققان هشدار می دهند که استفاده گسترده از ضد آفتاب های حاوی اکسی بنزون، تهدیدی جدی برای صخره های مرجانی و حیات دریایی محسوب می شود.این امر باعث شد که قانونگذاران هاوایی، فروش ضدآفتاب های حاوی اکسی بنزون و اکتینوکسات را ممنوع کنند.

نه تنها اکسی بنزون بلکه هشت ماده فعال دیگر ضد آفتاب نیز مشکوک به داشتن اثرات مختل کننده غدد درون ریز هستند. 

بر اساس یک مطالعه اخیر در دانمارک، 13 مورد از 29 ماده شیمیایی ضد آفتاب (45٪) در ایالات متحده و/یا اتحادیه اروپا، باعث کاهش باروری مردان می شوند. از این 13 ماده شیمیایی، هشت مورد در ایالات متحده استفاده می شوند که عبارتند از: آووبنزون، هموسالات، مرادیمیت، اکتی سالات، اکتینوکسات، اکتوکریلن، اکسی بنزون و پادیمات او.

این مواد شیمیایی در لوازم آرایشی، مرطوب‌ کننده ‌ها و بالم ‌های لب نیز وجود دارند. نیلز اسکاکبک، استاد دانشگاه کپنهاگ در دانمارک و محقق بیمارستان دانشگاه کپنهاگ، گفت: این نتایج نگران‌ کننده اند. شاید دلیل این همه ناباروری بی دلیل همین باشد.

بسیاری از ضدآفتاب ها حاوی ویتامین A و/یا مشتقات آن، رتینول و رتینیل پالمیتات هستند که باعث افزایش سرعت رشد و گسترش سلول های بدخیم و همچنین افزایش خطر ابتلا به سرطان پوست می شوند؛ محققان همچنین هشدار داده ‌اند که برخی از ترکیبات ضدآفتاب سمی هستند و سلامت مغز را به خطر می ‌اندازند. گرچه ضدآفتاب ها برای محافظت پوست در برابر اشعه ماوراء بنفش مفید هستند، اما استفاده روزافزون از آن باعث تخریب محیط زیست و به خطر افتادن سلامت انسان می شود. برخی از ترکیبات ضدآفتاب که باعث آسیب به مغز و اعصاب می شوند، عبارتند از: اکتیل متوکسی سینامات، اکسی بنزون، بنزوفنون-4، 4- متیل بنزیلیدین کامفور، 3-بنزیلیدین کامفور، اکتوکریلن.

از مصرف ضدآفتاب هایی که حاوی ذرات نانو هستند، خودداری کنید:

اکثر ذرات نانو که در ضد آفتاب های آمریکایی یافت می شوند، دی اکسید تیتانیوم یا اکسید روی هستند که این دو تنها مواردی هستند که توسط FDA ایمن شناخته شده اند.

تحقیقات نشان داده است که ذرات نانو استنشاق شده می‌ توانند به تمام قسمت‌ های دستگاه تنفسی راه یابند و از آنجایی که ریه‌ ها در پاکسازی ذرات کوچک مشکل دارند، ممکن است این مواد وارد جریان خون شوند. مطالعات دیگر ثابت کرده اند که برخی از ذرات نانو حتی می توانند از سد خونی مغزی عبور کنند. بنابراین توصیه می شود که از اسپری ضد آفتاب استفاده نکنید؛ ویتامین D با قرار گرفتن بدن در برابر نور آفتاب تولید می شود. بنابراین زمانی که بخش ‌های زیادی از پوست (بدون استفاده از ضدآفتاب) در معرض نور آفتاب قرار دارد، مراقب آفتاب سوختگی باشید. خطر آفتاب سوختگی را می توان با خوردن مقادیر زیاد میوه و سبزیجات غنی از آنتی اکسیدان و/یا مصرف مکمل آستاگزانتین کاهش دهید، مکمل آستاگزانتین به عنوان یک ضد آفتاب موثر عمل می کند و از پوست شما در برابر آسیب اشعه ماوراء بنفش محافظت می کند.

چگونه یک ضد آفتاب ایمن انتخاب کنیم:

مطمئن‌ ترین انتخاب، لوسیون یا کرم حاوی اکسید روی است، زیرا در برابر نور خورشید پایدار است و بهترین محافظت را در برابر اشعه UVA ایجاد می‌ کند. خطرناک ترین اشعه، اشعه UVA است، از کرم ‌های ضدآفتاب با SPF بالاتر از 50 استفاده نکنید؛ گرچه مضر نیستند، اما SPF بالا احساس امنیت کاذب در شما ایجاد می ‌کند و شما را تشویق می ‌کند بیشتر در معرض زیر نور خورشید بمانید.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید