مقالاتمقالات اقتصادی

صنعت داروهای روان گردان مجاز: مواد مخدر با چاشنی سرمایه داری

روز نوزدهم آوریل امسال در هتلی در میامی کنفرانسی آغاز به کار کرد که ظاهرا قرار بود رهبران بزرگ ترین شرکت های تولید داروهای روان گردان را با سرمایه گذاران آمریکای شمالی گرد هم آورد. هزینه ثبت نام در این کنفرانس نزدیک به 700 دلار بود و به شرکت کنندگان وعده داده می شد با افرادی زیر یک سقف قرار خواهند گرفت که صنعت داروهای توهم زا را یک گام به جلو پیش خواهند برد.

کاپیتالیسم، ترویج داروهای روان گردان در بین مردم را آغاز کرده است؛ فرصتی تجاری که می تواند به گردش مالی صدها میلیارد دلاری بیانجامد. پس لازم است بر روی صنعتی که به تولید انواع محصولات و فرآورده های روان گردان با استفاده از خواص توهم زای گیاهان می پردازد سرمایه گذاری کرد.

در راستای شعار آمریکا در مبارزه با مواد مخدر، داروهای توهم زا همچنان بر اساس قانون دولت فدرال این کشور غیر قانونی شمرده می شوند. اما همان اندازه که جرم انگاری برای قدرت ها سود آور است، جرم زدایی نیز می تواند پر سود باشد، بنابراین هم اکنون سرمایه داران، سرمایه گذاران، غول های تکنولوژی سیلیکون ولی و شرکت های بزرگ داروسازی برای ترویج داروهای توهم زا مسابقه گذاشته اند.

به همین منظور وبسایتی راه اندازی شده و اطلاعات مربوط به پیش بینی بازار این داروها، گردش مالی، تحقیقات و پیشرفت ها، و آزمایش های بالینی شرکت های مختلف را در زمینه استفاده از داروهای توهم زا برای درمان اختلالاتی مانند اضطراب، افسردگی و اعتیاد را منتشر می کند.

هرچند نمی توان از سرمایه گذاری در زمینه سلامت روان خرده گرفت، اما اینکه مشوق این سرمایه گذاری همان کاپیتالیسمی است که در وهله اول عامل بروز بسیاری از این اختلالات است، آن هم با رویکرد همیشگی خود که سودجویی از مردم است، جای تامل دارد.

البته این به معنی رد کردن فواید همه داروهای توهم زا نیست، تحقیقات اخیر در واشنگتن نشان داده است این داروها در کاهش ترس از مرگ در بیماران سرطانی موثر است.

حتی طبق گزارش سال 2022 مجله نیشن، استفاده از گیاهان با اثر توهم زایی ابداع جدیدی نیست، بلکه از دیرباز بخشی از فرهنگ و مراسم سنتی قبایل بومی بوده است.

با این حال، شرکت های معدن در حال ورشکستگی در کانادا خود را به تولیدی های داروهای روان گردان تبدیل کرده و از هزاران دلار کمک هزینه ای که بدون توجه به عواقب تولید انبوه این داروها در اختیار شرکت ها، به عنوان اشخاص حقوقی قرار می گیرد،  بهره مند می شوند.

و البته، فقط شرکت های حفر معدن نیستند که تصمیم می گیرند از عملیات زمینی به فتح قله روح و روان روی بیاورند.

اخیرا پیتر تیل، میلیاردر راست گرا و یکی از موسسان پی پَل که به اداره امنیت آمریکا در جاسوسی از کل جهان کمک کرد، نیز سرمایه گذاری هنگفتی در شرکت لایف ساینس کرده است که رسالت خود را متحول کردن درمان اختلالات روان معرفی می کند.

و حالا، ایلان ماسک، مالک جدید توییتر، رئیس شرکت اسپیس ایکس و سلطان تکنولوژی تسلا به اظهار نظر درباره فواید داروهای توهم زا روی آورده و درباره نقش آنها در درمان برخی گرایش های مخرب در انسان صحبت می کند. 

و این یعنی آغاز سفری ویرانگر نه فقط برای انسان ها  و این سیاره که برای سیاره های دیگر. 

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید