اخباراخبار جهان

صدها هزار زن باردار زلزله زده در ترکیه و سوریه به کمک نیاز دارند

به نقل از cbc.ca :   زینپ آتیلگان اوزگنچ هنوز هم نمی تواند داستان های دلخراشی که در مورد زنان باردار ترک و سوریه ای شنیده، باور کند.

اوزگنچ که به عنوان تحلیلگر ارتباطات برای آژانس سلامت جنسی و باروری سازمان ملل متحد کار می کند، 9 روز است در مناطق زلزله زده حضور دارد.

او که سخنگوی صندوق جمعیت سازمان ملل متحد (UNFPA) است می گوید هنوز هم نمی تواند چیزهایی را که در این مدت دیده و شنیده باور کند.

بر اساس گزارش صندوق جمعیت ملل متحد، بیش از 226 هزار زن باردار در ترکیه و 130 هزار زن باردار در سوریه در بین زلزله زدگان وجود دارند که به مراقبت های بهداشتی باروری نیاز دارند. از این تعداد انتظار می رود 38800 نفر از آنها ماه آینده زایمان کنند.

بسیاری از آنها خانه و تمام دارایی های خود را از دست داده اند. برخی از آنها دوستان و اعضای خانواده خود را از دست داده اند و هیچ پشت و پناهی ندارند. صندوق جمعیت ملل متحد می‌گوید که همه آنها برای دسترسی به خدمات و محصولات بهداشتی و حتی نیازهای اولیه خود مشکل دارند.

در این میان گاهی اوقات خبرهایی به گوش می رسد که هم ناراحت کننده هستند و هم امیدوارکننده!

در یکی از این موارد یک زن یمنی تنها چند روز پس از بیرون کشیدن از زیر آوار در مالاتیا ترکیه زایمان کرد. در موردی دیگر زنی در زیر آوار یک آپارتمان پنج طبقه در جیندریس سوریه زایمان کرد. امدادگران متوجه شدند که نوزاد چون هنوز به بند ناف مادرش متصل بوده، زنده مانده است.

صندوق جمعیت ملل متحد می گوید برای رسیدگی به این بحران، سعی دارد واحدهای سیار بیشتری در مناطق زلزله زده راه بیندازد و در آنها خدمات بهداشتی و مددکاری ارائه دهد.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید