املاک و مسکنمقالات

صاحبخانه ها نباید مجاز به افزایش نامحدود اجاره ملک خود باشند

 

یکی از مقامات ارشد حوزه مسکن در انتاریو خواستار تغییر قانونی شد که به صاحبخانه ها اجازه می دهد نرخ اجاره را به هر مبلغی که دوست دارند برای مستاجر بعدی ملک خود بالا ببرد. آنها معتقدند تغییر این قانون انگیزه مالی صاحبخانه ها را برای وادار کردن مستاجر به تخلیه و اجتناب از اجاره های طولانی مدت کاهش خواهد داد و در ایجاد ثبات در بازار اجاره مسکن تورنتو موثر واقع خواهد شد. در حال حاضر، قانون Vacancy decontrol در انتاریو ثابت بودن نرخ اجاره را صرفا برای یک سال برای مستاجر تضمین می کند و پس از آن صاحبخانه مجاز است مبلغ اجاره بالا تری را، که سقفی برای آن تعیین نشده، از مستاجر مطالبه کند.

این قانون سال هاست که مورد مناقشه حامیان مستاجران و مقامات استانی قرار دارد. گروه اول آن را عامل بی ثباتی در اجاره نشینی و نگرانی مستاجران از دریافت حکم تخلیه می دانند، اما گروه دوم معتقدند حذف این قانون منجر به کاهش سرمایه گذاری در ساخت خانه های اجاره ای خواهد شد.

ابی باند، دبیر اجرایی مسکن در تورنتو، در این باره می گوید: هدف از ارائه این پیشنهاد افزایش خانه های اجاره ای متوسط با قیمت مناسب، در جهت حمایت از مستاجران در برابر اجبار به تخلیه است.

باند درباره دو دستگی آرا درباره این قانون ادامه می دهد: در بحث از بازار اجاره در تورنتو معمولا صحبت از این قانون به میان می آید. عده ای تغییر آن را عامل ایجاد ثبات برای مستاجران و آرامش خاطر آنها می دانند و عده ای دیگر معتقدند این تغییر، سرمایه گذاری در بازار اجاره را محدود خواهد کرد. هر دو عده هم تا حدودی حق دارند.

با این وجود، باند نیز بر لزوم یک اقدام اساسی در جهت برقراری ثبات در بازار پر نوسان فعلی اجاره در تورنتو تاکید می کند و معتقد است انگیزه های مالی موجب شده خانه به جای یک نیاز اجتماعی به وسیله ای برای ثروت اندوزی مالکان تبدیل شود.

او سختگیری بیشتر در اعطای مجوز تعمیر و نوسازی را یکی از راه های مقابله با نوسان فعلی می داند. در انتاریو، صاحبان خانه های اجاری اجازه دارند برای انجام تعمیرات و بازسازی ساختمان، خانه ها را به طور موقت تخلیه کنند، اما پس از بازسازی، مستاجر باید بتواند با همان اجاره قبل، به خانه خود بازگردد. با این وجود، بسیاری از مالکان از این روش برای گرفتن مستاجران جدید با اجاره بهای بالاتر استفاده می کنند. پروسه تخلیه خانه به این منظور نیازمند ارائه تقاضا به بورد مالکان و مستاجران تورنتو است که در سال های اخیر، رشد قابل توجهی در تعداد این درخواست ها مشاهده می شود. البته بسیاری از مالکان نیز بدون طی کردن پروسه قانونی مستاجران را برای انجام بازسازی وادار به تخلیه می کنند که علاوه بر غیر قانونی بودن این رفتار، میزان افزایش آن نیز قابل ارزیابی نیست.

باند یکی دیگر از مشکلات موجود را فقدان یک دیتا سیستم مرکزی شامل اطلاعات همه واحدهای اجاری در سراسر انتاریو می داند. او معتقد است در حالت ایده آل، افراد باید بتوانند با جستجوی یک واحد اجاری مشخص در این سیستم، به همه جزئیات به ویژه اطلاعات کامل درباره مالک آن، دسترسی پیدا کنند. او این روش را گامی در جهت افزایش شفافیت، و شناسایی مالکانی می داند که بازار اجاره را دچار نوسان می کنند.

با اینهمه، تغییر قانون Vacancy decontrol فعلا بعید به نظر می رسد. دولت محافظه کار انتاریو بر این باور است تعیین سقف اجاره برای مالکان، توسعه سرمایه گذاری در ساخت ساختمان های اجاره ای را به خطر می اندازد و با محدود کردن درآمد حاصل از اجاره، سرمایه گذاران را دلسرد می کند. برخی کارشناسان حوزه مسکن نیز اظهار می کنند در صورت حذف چشم انداز اجاره بالاتر، مالکان انگیزه خود را برای تعمیر و نوسازی واحدهای استیجاری از دست خواهند داد.

باند اما معتقد است هرچند حمایت از سرمایه گذاران در جهت ساخت تعداد بیشتر ساختمان های اجاره ای ضروری است، اما لازم است دولت برای حفظ قیمت مناسب واحدهای استیجاری موجود نیز برنامه ریزی کند.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید