اخباراخبار کانادا

صاحبخانه تورنتویی پس از افزایش اجاره بها از مستاجرش درخواست کمک مالی کرد

یک پست هم اکنون حذف شده در X (توییتر سابق) سر و صدای زیادی ایجاد کرده است. این پست که مجددا بازنشر شده، توسط مستاجر یک کاندومینیوم در نزدیکی یانگ و ولزلی نوشته شده است.  این ساختمان سال ها قبل از اعمال شدن قانون کنترل اجاره بها در سال 2018 ساخته شده و بالطبع مشمول قانون است. 

مستاجر ابتدا در سال 2015 به واحد نقل مکان کرد. این ملک در سال 2020 به یک مالک جدید فروخته شد، مستاجر می گوید صاحبخانه جدید اجاره را 22 درصد افزایش داده است. یعنی حدود 10 برابر افزایش مجاز (بر حسب قانون کنترل اجاره). 

عجیب اینکه مالک استدلال می کند که قانون کنترل اجاره را قبول ندارد و  مستاجر مورگیج خانه را می پردازد و از آنجایی که اقساط وام به دلیل افزایش بهره بالا رفته است، باید نرخ اجاره جدید را بپذیرد. عجیب تر اینکه از مستاجر خواسته به بانک مالک مراجعه کند و توضیح بدهد که چرا نمی تواند اقساط وام مسکن را پوشش بدهد! 

مالک به مستاجر هشدار داده است که این امتناع روی امتیاز اعتباری آینده مستاجر تاثیر می گذارد، و مستاجر در آینده قادر به دریافت وام نخواهد بود.

مستاجر که از پذیرش افزایش اجاره خودداری کرده است، می گوید: من اجاره نشین هستم، چرا باید وام مسکن داشته باشم؟

خوشبختانه اکثر کاربران، حقوق مستاجر، مبنی بر اینکه وی از نظر مالی هیچ سرمایه گذاری در ملک اجاره ای انجام نداده  و در قبال مورگیج آن مسوول نیست را به وی یادآور شدند. 

طبق قوانین استانی، در اغلب موارد، اجاره یک واحد مسکونی در صورتی قابل افزایش است که حداقل 12 ماه از آخرین افزایش یا تاریخ شروع اجاره گذشته باشد. در این موارد نیز صاحبخانه باید حداقل 90 روز قبل از اجرایی شدن افزایش اجاره به مستاجر اخطار کتبی بدهد.

طبق دستورالعمل فعلی، حداکثر افزایش اجاره بهای مجاز برای سال 2024 برای ساختمان های مشمول قانون کنترل اجاره، تنها 2.5 درصد است. 

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید