اخباراخبار کانادا

شیوع مجدد نوروویروس عامل بیماری گوارشی شدید در کانادا

کانادا- مقامات بهداشتی فدرال می گویند موارد آلودگی به نوروویروس بسیار مسری که سبب بیماری گوارشی شدید می شود در کانادا در حال افزایش است. از اوایل ژانویه موارد ابتلا در بریتیش کلمبیا، آلبرتا، ساسکاچوان، مانیتوبا، انتاریو، نیو برانزویک و نیوفاندلند و لابرادور گزارش شده است. 

علائم ناخوشایند و در برخی موارد مرگبار عبارتند از درد معده، استفراغ، اسهال، ضعف و کم آبی بدن.  لارنس گودریج، استاد میکروبیولوژی در دانشگاه گوئلف و متخصص ایمنی مواد غذایی می گوید آنچه اکنون شاهد آن هستیم، بازگشت آمار ابتلا به قبل از پاندمی است. محدودیت های کووید-19 و اقدامات پیشگیرانه مانند شستشوی مکرر دست ها و پوشیدن ماسک به جلوگیری از شیوع نوروویروس کمک کرد. اما با بازگشت وضعیت به حالت عادی، شاهد شیوع مجدد ویروس هستیم. 

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های آمریکا نیز افزایش موارد ابتلا به سطح قبل از پاندمی را گزارش کرده است. از آگوست تا ژانویه، 225 مورد گزارش شده است. 

نوروویروس معمولا از طریق غذاهای آلوده مانند صدف‌ خام یا میوه ‌های وارداتی پخش می‌ شود و همچنین در محیط‌ های بسته مانند خانه های سالمندان و مراکز مراقبت طولانی مدت، کشتی های تفریحی و مهد کودک ها بسیار شایع است. 

کریستین ووبوس، دانشیار میکروبیولوژی و ایمونولوژی در دانشگاه میشیگان گفت اگر با فرد بیمار تماس داشته باشید، درعرض 12 ساعت علائم بیماری را نزد خود خواهید دید. 

راه‌ های کلیدی برای مهار انتقال عبارتند از: شستن دست‌ ها، تمیز کردن سطوح مشترک، جداسازی تا حد امکان از دیگران در خانه، و دور نگه داشتن اعضای خانواده از مدرسه و محل کار در صورت مشاهده علائم.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید