مقالاتمقالات اجتماعی

شیوع تومورهای پوستی عجیب و غریب در بین ماهی ‌های قطب جنوب به علت تغییرات آب و هوایی 

تعداد زیادی از ماهی های قطب جنوب دچار تومورهای پوستی بدخیمی شده اند، شیوعی که پیش از این در منطقه قطبی دیده نشده بود. محققان دانشگاه اوهایو (UO) بر این باورند که این بیماری انگلی به دلیل تغییرات آب و هوایی که محیط را تغییر می دهد در حال گسترش است. بر اساس مطالعه منتشر شده توسط محققان دانشگاه اوهایو، تومورها رنگ پریده، صورتی، برجسته و زبر بوده و در نقاط مختلف تنه و سر ماهی ها ظاهر می شوند و در برخی موارد بیش از یک سوم سطح بدن ماهی را می پوشانند. توماس دوین، دانشمند ارشد در طول تحقیقات در سال 2018 و نویسنده اصلی این مطالعه، در بیانیه ای گفت: وقتی شرایط زندگی چالش برانگیز می شود، حیوانات بیشتر مستعد ابتلا به بیماری می شوند.

شرایط متغیر شامل افزایش دمای هوا و ذوب شدن یخچال های طبیعی است. این تیم در مطالعه منتشر شده در مجله iScience عنوان کرد که آب‌ های اقیانوس جنوبی از نظر محیطی پایدار و به طور مزمن سرد بوده و در 15 تا 20 میلیون سال گذشته در نزدیکی نقطه انجماد نوسان داشته است. با این حال، آب و هوای قطب جنوب با افزایش دمای هوا و ذوب شدن یخچال ‌های طبیعی که منجر به گرم‌ تر شدن و شیرین ‌تر شدن آب‌ های کف می ‌شود، به سرعت در حال تغییر است. این مطالعه همچنان توضیح می ‌دهد که عوامل استرس زای تاثیرگذار بر اکوسیستم در حال حاضر روی جانوران بومی و مختص قطب جنوب اثر می ‌گذارند.

دوین به همراه زیست شناس دانشگاه اوهایو؛ جان پاسل ویت از یک آبدره کوچک در غرب شبه جزیره قطب جنوب بازدید کردند تا گروه منحصر به فردی از ماهی ها به نام notothenioids را مطالعه کنند. این تیم مجذوب این ماهی شد، زیرا این نوع ماهی از اقیانوس اطلس به اقیانوس قطب جنوب آمد و تکامل یافت تا در برابر آب های سرد مقاومت کند. این تکامل، شامل ایجاد یک پروتئین تخصصی است که از یخ زدن خون آن ها جلوگیری می کند.

دانشمندان نمونه هایی را در خلیج اندکورد و خلیج دالمن مطالعه کردند. دوین گفت به محض اینکه اولین تور ماهی را به عرشه بازگرداندیم، متوجه شدیم که تعداد یک گونه از ماهی ها در توری واقعا فراوان است و بسیاری از آن ها تومورهای بزرگی دارند. وقتی آن را دیدیم، بلافاصله متوجه شدیم که در این رابطه باید کاری انجام دهیم. این تیم چندین ماهی آلوده را جمع آوری کرده و آن ها را برای تجزیه و تحلیل بیشتر به آزمایشگاه آوردند.

آن ها مشخص کردند که انگل های ایجاد کننده تومورها به یک جنس متفاوت از سایر انگل های دخیل در موارد قبلی بیماری سلول X تعلق دارند. تشخیص علت شیوع یک بیماری ممکن است دشوار باشد. اما به گفته محققان، اکوسیستم های قطب جنوب به ویژه در برابر اثرات تغییرات آب و هوایی آسیب پذیر هستند و تغییرات فوق العاده سریعی را مشاهده می کنند. به عنوان مثال، با ذوب شدن یخ، شوری آب مجاور کمتر می شود. و آبی که این ماهی ها در آن زندگی می کنند با سرعت بیشتری گرم تر می شود دوین معتقد است که ماهی ممکن است تحت تاثیر گرم شدن آب و تغییر اکوسیستم قرار گیرد؛ تغییرات آب و هوایی همچنین می تواند چرخه زندگی انگل را تحت تاثیر قرار دهد و گسترش و عفونت ناشی از آن را سرعت ببخشد. سایر توضیحات غیر مرتبط با آب و هوا نیز می ‌توانند دلیل شیوع این بیماری باشند، اما این تیم معتقد است که برای نتیجه گیری قطعی، به داده ‌های بیشتری نیاز است.

شاید این انگل چرخه زندگی طولانی ای داشته و هر چند وقت یک بار به صورت شیوع یک بیماری ظاهر می شود، و ممکن است زمانی که این اتفاق افتاده ما به طور تصادفی در آنجا بوده ایم. اعضای تیم به دلیل پاندمی کووید-19 و تدارکات چالش برانگیز بازدید از قطب جنوب، از آن زمان تاکنون نتوانسته اند به این منطقه بازگردند. 

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید