مقالاتمقالات اجتماعی

شیر دادن مادر به فرزند، یکی از دردآورترین کارها 

به قلم ریانون لوسی کاسلت:

 

هرگز فکر نمی‌ کردم که شیر دادن آنقدر کار سختی باشد. هر موقع به آن فکر می کردم، در ذهنم صحنه‌ های بسیار خوشایندی ایجاد می شد. واقعا چه تصویر زیبایی می توان ساخت از لحظه ای که کودک با کمال میل پستان مادرش را می پذیرد و مادر در آرامی به او شیر می دهد.

چند هفته پیش بود  که مطالبی را راجع به عقاید منفی والدین و تخریب روحیه زنان باردار نوشتم، تنها استثنایی که من در این مورد قائل هستم، شیردهی مادران به فرزندان شان است؛ شیردهی روابط عاطفی باورنکردنی دارد؛ دائما آن حس شگفت انگیز را برای شما و کودک تان به ارمغان می آورد. این بهترین راه برای تغذیه و پیوند با فرزندتان است. اگرچه که وزن زیادی از دست خواهید داد، اما مهم تر از همه، این است که برای سلامت کودک بسیار مفید است!

هیچ کس نمی گوید: شیر دادن به کودک درد دارد. حداقل نه از قبل. اما هنگامی که از مادران شیرده می پرسید که آیا شیر دادن به فرزندتان درد دارد، آنها با ناراحتی می گویند <بله>؛ منطقی است که درد داشته باشد، فرض کنید که یک موجود کوچک هر 40 دقیقه به نوک سینه های شما حمله می کند و به آن صدمه می زند، اینطور نیست؟ 

در همین حال، اگر به متخصصان بگویید که دردناک است، آنها به شما خواهند گفت که این کار را اشتباه انجام می دهید، که باعث می شود احساس درد شما را بدتر کند. پس اگر به درستی آن را انجام ندهید ممکن است که شما را افسرده کند.

بریتانیا یکی از پایین‌ ترین نرخ‌های شیردهی را در جهان دارد، به طوری که تنها 24 درصد از زنان در شش هفتگی در انگلیس به طور انحصاری شیر می‌ دهند و 1 درصد در شش ماهگی که توسط سازمان  WHO آمارگیری شده است. از هر ده زن هشت نفر قبل از اینکه بخواهند شیردهی را متوقف می کنند. علاوه بر این، در حالی که تغذیه با شیر مادر با میزان کمتر افسردگی پس از زایمان مرتبط است، یک نظرسنجی در مقیاس بزرگ نشان می دهد که احتمال افسردگی در زنانی که خواهان شیردهی بودند اما قادر به انجام آن نبوده اند، دو برابر بیشتر از مادرانی است که عملا به کودکان خود شیر نمی دادند.

جای تعجبی واقعا وجود ندارد. فرهنگ احساس گناه که بیشتر آن در فشار جوی ظریف و تقریبا پراکنده تجلی می‌ یابد، گرچه منفور بودن رسانه‌ های اجتماعی نیز نقش حائز اهمیتی در آن دارد، چرا که باعث می‌ شود که بخواهیم همه چیز را کنار بگذاریم. من خواندم که شیردهی معادل هفت مایل پیاده روی در روز است و اینکه ممکن است هرگز بیش از سه ساعت نتوانید بخوابید.

ترویج تغذیه با شیر مادر، هر چند حائز اهمیت است، اما هرگز نباید به بهای سلامت روان مادر تمام شود، به نقل از یکی از متخصصان: شیر مادر به کودک اهمیت نمی دهد، آن را پرورش نمی دهد و با او ارتباط برقرار نمی کند. این مادر است تمام این کارها را انجام می دهد.

در همین حال، دوست من که دو بار عمل ماستکتومی انجام داده است، از اینکه تصمیم و جایگزینی برای تغذیه نوزادش گرفته شده که همان شیر خشک می باشد، خوشحال است. 

من به خاطر وجود شیر خشک برای تغذیه کودکم در زمانی که نمی توانستم به رشد کودکم رسیدگی کنم خیلی خوشحالم. 

در مورد توصیه های همه متخصصان کودک و اطفال، می توانم بدون آن که نیاز به شیر دادن به کودک داشته باشم به کارهایم برسم؛  دلایل زیادی وجود دارد که باعث می‌ شود یک زن شیردهی را متوقف کند، از جمله عدم حمایت، نیاز به کار، یا نگرانی های مربوط به سلامت روان و غیره. والدین به طور معمول با چالش های شیردهی دست و پنجه نرم می کنند یا از آنها فرار می کنند، مشکل را حل نمی کنند و حتی ممکن است خود را در وضعیت بدتری قرار دهند. 

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید