اخباراخبار کانادا

شکایت جامعه چینی های تورنتو از مشاور وام مسکن به اتهام کلاهبرداری

تورنتو- یان تینگ (تینا) لی، 45 ساله و مادر چهار فرزند سه سال قبل با گو یوک (پگی) چان ملاقات کرد. او پگی را زنی صادق تلقی کرده و دوستی خانوادگی با او را آغاز کرد. 

لی اکنون چان را به کلاهبرداری صدها هزار دلاری با جعل سند برای دریافت وام مسکن دوم و بعد هم سوم متهم کرده و می گوید وام ها بدون اطلاع او ثبت شدند. 

طبق اسناد دادگاه، نام چان در پنج شکایت حقوقی دیگر نیز به عنوان متهم ثبت شده است.

چان اتهامات را رد کرده و می گوید قربانیان ادعایی مایل بودند در طرح سرمایه گذاری جمعی در املاک و مستغلات با دریافت وام های با بهره بالا از طریق وام دهندگان خصوصی شرکت کنند. 

لی می گوید چان پس از اینکه دانست او چهار فرزند دارد، ادعا کرد صاحب یک شرکت سرمایه گذاری است و می تواند وام 400 هزار دلاری برای خرید ملکی در نزدیکی دانشگاه واترلو که فرزندان لی قصد تحصیل در آن را داشتند تهیه کند. چان گفت این مبلغ را بدون بهره به او می دهد تا بتواند به عنوان وثیقه وام به بانک ارائه کند.

چان اواخر 2019 مدارک مورد نیاز – از جمله گواهینامه رانندگی لی را خواست و لی را برای امضاء اسناد به دفاتر مختلف برد و گفت باید یک حساب بانکی مشترک باز کنند. همه اسناد بانک به زبان انگلیسی بود که لی آشنایی اندکی با آن داشت. او با اعتماد کامل به چان، اسناد را امضاء کرد. چان سپس ادعا کرد چک وثیقه  330 هزار و151 دلاری در حساب مشترک واریز شده. اما پس از یک ماه، موجودی حساب توسط چان برداشت شد. 

هنگامی که در سپتامبر 2021، لی برای تمدید وام مسکن خانه اش در مارکام اقدام کرد، فهمید دو وام مسکن دیگر روی خانه دریافت شده. یک وام در نوامبر 2019 به مبلغ 400 هزار دلار و دیگری در مه 2021 به مبلغ 392 هزار دلار؛ لی مدعی است امضای او در اسناد وام مسکن جعلی است. 

در دو شکایت دیگر، شاکیان می گویند پس از دیدن یک آگهی در یک روزنامه چینی با چان تماس گرفتند. سه نفر از شاکیان می گویند انگلیسی نمی دانند و در روند تنظیم و ارائه مدارک به چان اعتماد کرده بودند. 

هیچ یک از اتهامات در دادگاه ثابت نشده است.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید