اخباراخبار کانادا

شکایت بستگان قربانیان سرنگونی هواپیمای اکراین به دادگاه بر سر نحوه خرج شدن کمک های مالی

کانادا- تام بلکول از نشنال پست در مقاله 14 مارچ 2023 می نویسد: فاجعه سرنگونی هواپیمای مسافربری مملو از کانادایی‌ ها در ایران در حال تبدیل شدن به یک چالش قانونی غیرعادی است، زیرا بستگان برخی از قربانیان از انجمن خانواده های پرواز PS752   شکایت کرده و خواهان دسترسی به سوابق مالی انجمن و ادامه حمایت از شکایت علیه رژیم تهران می باشند. 

شاکی اصلی از دادگاه انتاریو می خواهد تا انجمن را به انتشار اطلاعات دقیق در مورد بودجه قابل توجه انجمن وادار کند، زیرا این پول ممکن است برای مقاصد نادرست استفاده شده باشد.

بر اساس سند ارائه شده به دادگاه: حساب انجمن باید توسط یک حسابرس دولتی مورد بررسی قرار گرفته و تا زمان فاش شدن اطلاعات مالی کامل، مسدود شود. 

در این دادخواست همچنین از انجمن خواسته شده برای دو مورد استفاده احتمالی از کمک‌ های مالی دریافت شده، رای گیری انجام بدهد: کمک به شناسایی دارایی های ایران برای دریافت خسارت 107 میلیون دلاری تعیین شده از سوی دادگاه و حمایت از خانواده‌های قربانیان که در تنگنای مالی بسر می برند.

شاکیان می گویند قبلا یک حکم حقوقی را به دست آورده اند.

و فقط باید راه های وادار کردن ایران به پرداخت غرامت یافت شود. هیچکدام از تلاش ها تاکنون نتیجه نداده اند. 

وکیل مارک آرنولد که دادخواست را از طرف شاکی اصلی، مهرزاد زارعی ارائه کرده، از اظهار نظر خودداری کرد. اما در دادخواست ارائه شده آمده است: (زارعی) نگرانی اساسی و دلیل موجهی دارد که باور کنیم پول جمع آوری شده توسط انجمن برای مقاصد نادرست استفاده شده است. 

کوروش دوست شناس، سخنگوی انجمن گفت به دلیل احترام به روند قانونی در مورد این پرونده اظهار نظر نمی کند. اما تاکید کرد هدف انجمن حمایت از خانواده ها با زنده نگه داشتن یاد قربانیان و جستجوی حقیقت و عدالت است. 

اما حداقل یکی از اعضای سابق انجمن متقاعده نشده که انجمن به اندازه کافی بر تحقق این هدف متمرکز شده است. علیرضا قندچی، ساکن تورنتو که همسر و دو فرزندش را در این فاجعه از دست داده گفت یک هفته قبل از انجمن کناره گیری کرد، زیرا معتقد است انجمن بیشتر بر مخالفت سیاسی با رژیم ایران متمرکز شده و نه دادخواهی قربانیان.

در ادامه مقاله نشنال پست آمده است: دولت های خارجی عموما از دعاوی مدنی در کانادا مصون هستند. اما یک استثنا برای کشورهایی مانند ایران که در فهرست کشورهای حامی تروریسم قرار دارند وجود دارد. یک قاضی دادگاه عالی حکم داد که ایران عمدا به هواپیمای مسافربری حمله کرده و باید 107 میلیون دلار غرامت بدهد. با امتناع ایران، شاکیان باید راهی برای جبران خسارات وارده بیابند. اما دادگاه تصمیم دولت فدرال مبنی بر ممانعت از تصرف سفارت جمهوری اسلامی و دارایی های آن در اتاوا که از زمان قطع روابط دیپلماتیک در سال 2012 خالی بوده را تایید کرد.

وکلای شاکیان می خواهند دارایی های ایران در سایر کشورها را هدف قرار بدهند، اما برای تحقق این استراتژی به بودجه نیاز دارند. 

دولت کانادا به دنبال داوری الزام آور با ایران بر اساس کنوانسیون مونترال است. اگر داوری الزام آور تا تابستان برگزار نشود، اتاوا پرونده را در دیوان بین المللی لاهه پیگیری خواهد کرد.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید