علم و دانش

شواهد جدید، حاکی از وجود آب مایع در سیاره سرخ 

دانشمندان به شواهد جدیدی دست یافته اند که نشان می دهد مریخ مرطوب تر از آن است که به نظر می رسد. یافته های آنان برای اولین بار وجود آب زیر سطح مریخ را نشان می دهد. 

با این حال دانشمندان هشدار می دهند که این یافته الزاما به معنای وجود حیات در مریخ نیست. اما ممکن است زمانی (در گذشته) زیست پذیر بوده باشد. 

پژوهشگرانی از دانشگاه های کمبریج، شفیلد و اوپن در این مطالعه، برای شناسایی تغییرات کوچک در ارتفاع کلاهک ‌های یخی مریخ از لیزرهای روی فضاپیما استفاده کردند. سپس این الگوها را با یک مدل رایانه ‌ای که پیش‌ بینی می‌ کرد یک حجم [نهفته] آب زیر آن کلاهک‌ های یخی چگونه سطح را تغییر می ‌دهد، مقایسه کردند و دریافتند که مطابقت دارند.

اینک، یافته ‌های جدید نشان می دهد مریخ در واقع در زیر قطب جنوب خود آب مایع دارد. مریخ مانند زمین در هر دو قطب کلاهک ‌های یخی ضخیم دارد که روی هم تقریبا از نظر حجم با صفحه یخی گرینلند برابری می‌ کنند.

لایه‌ های یخی زمین با کانال ‌های پر از آب و حتی دریاچه‌ های بزرگ زیریخچالی پوشیده شده‌ اند؛ با این حال، تا همین اواخر تصور می ‌شد که یخ‌ های روی مریخ به دلیل شرایط اقلیمی سرد مریخ، تا امتداد بستر خود منجمد هستند. 

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید