مقالاتمقالات اجتماعی

شناسایی کردن قاتل دختری جوان پس از 50 سال با فناوری DNA

 

در سال 1975، شارون پریور 16 ساله پس از ترک خانه برای ملاقات با دوستانش در یک پیتزافروشی محلی، در مونترال ربوده شد.

سه روز بعد جسد او در یک منطقه جنگلی در خارج از مونترال پیدا شد. او را بسته و به او تجاوز کرده و تا سر حد مرگ کتک زده بودند.

اریک راسیکو کارآگاه اداره پلیس لونگوی در یک مصاحبه گفت: «شارون یک دختر پر جنب و جوش و اجتماعی بود که دوستان زیادی داشت».

راسیکو در دسامبر 2021 بررسی این پرونده را آغاز کرد. او چهاردهمین بازپرسی بود که سعی داشت پرونده ای را که پلیس به مدت 48 سال در حال بررسی آن بود، به انجام برساند. تا زمانی که این پرونده به دست او رسید، 120 مظنون شناسایی شده بودند.

راسیکو مصمم بود که این پرونده را با کمک پیشرفت های فناوری DNA حل کند.

او گفت: «هر چه زمان بیشتر می گذرد، تکنیک های جمع آوری DNA و بازیابی هویت دقیق تر می شوند».

او چندین مورد از لباس های شارون را از صحنه جرم، از جمله شلوار او را به آزمایشگاهی که در تشخیص DNA تخصص دارد، ارسال کرد. سپس آن نمونه DNA با نمونه های موجود در پایگاه داده شجره نامه مقایسه شد. این کار در نهایت باعث شد راسیکو نام خانوادگی مظنون را پیدا کند».

راسیکو در این باره گفت: «از سال 1975، هیچ کس این نام را ذکر نکرده بود. من فکر می کنم به همین دلیل است که ما در تمام این مدت به دنبال یک روح بودیم».

اما پلیس تنها کسی نبود که یک روح را تعقیب می‌ کرد، چون مادر و خواهران شارون ده ‌ها سال بود که به دنبال قاتل او بودند. آنها بارها دفترچه های تلفن را به امید یافتن قاتل احتمالی جستجو کرده بودند و به آدرس هایی سر زده بودند که فکر می کردند قاتل احتمالی در آنجا زندگی می کند.

ایوان پریور مادر شارون در این باره گفت: «این مبارزه تمام زندگی من بود. من فقط جواب را می خواهم. می ‌خواهم بدانم چه کسی این کار را کرده است».

راسیکو در نهایت پس از ردیابی نام خانوادگی مظنون، به یک شهروند آمریکایی به نام فرانکلین میوود رومین که اهل شهرستان پاتنم در ویرجینیای غربی بود رسید؛ او سال ها قبل فوت کرده بود. او در زمان مرگ پریور 28 سال داشت و از سن 11 سالگی به جرم و جنایت روی آورده بود.

راسیکو درباره رومین گفت: «سابقه جنایی او از سال 1955 تا 1974 می‌باشد و شامل شکستن حریم و ورود غیر مجاز، سرقت، فرارهای متعدد از زندان، اختلال در رانندگی، ضرب و جرح افراد، فرار و تجاوز جنسی می شود. این جنایتکار بارها از مرز کانادا عبور کرد و وارد خاک این کشور شد. او در سال 1982 در محله وردان مونترال در سن 36 سالگی درگذشت».

راسیکو در ماموریت خود برای دادن پاسخ قطعی به خانواده پریور مصمم بود، به همین دلیل خواهان نبش قبر جسد رومین در ویرجینیای غربی شد.

او گفت: «امیدواریم DNA که جمع ‌آوری می ‌کنیم، به ما اجازه ‌دهد که یک بار برای همیشه ثابت کنیم که او مسئول قتل شارون پریور بوده است».

بالاخره نبش قبر رومین در ماه مه 2023 صورت گرفت. راسیکو نظاره گر خروج تابوت فولادی رومین از داخل قبر بود. بعد از باز شدن تابوت، یک زیست شناس پنج تکه استخوان را از جسد او جدا کرد تا بعدها در آزمایشگاه DNA آنها استخراج شود.

آنها سپس این نمونه ها را به آزمایشگاه پزشکی قانونی در مونترال آوردند و مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند.

بالاخره روز موعود فرار رسید و راسیکو بعد از ملاقات با مادر شارون و خواهرانش، خبری را که آنها بیش از 40 سال منتظر شنیدن آن بودند، به آنها داد؛ چون او بالاخره توانست قاتل شارون را پیدا کند. 

راسیکو رو به آنها کرد و گفت: «ساعت 1:40 بعدازظهر امروز یک تماس تلفنی مهم دریافت کردم. DNA استخراج شده از استخوان های مظنون با آنچه که در صحنه جرم موجود بوده، کاملا مطابقت دارد. پس اکنون با کمال قطعیت می توانم بگویم که فرانکلین میوود رومین قاتل دختر شما بوده است».

ایوان پریور مادر شارون که هرگز امیدش را از پیدا شدن قاتل دخترش از دست نداده بود، گفت: «چهل و هشت سال است این سوال ذهن مرا به خود مشغول کرده است. چه کسی شارون را کشت؟ چه کسی او را از نعمت زندگی محروم کرد؟ و اکنون بعد از این همه سال توانستم به پاسخ سوالم برسم»

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید