علم و دانش

شش کودک ناشنوا با ژن درمانی پیشرفته قدرت شنوایی را به دست آوردند

یک نوع ژن‌ درمانی پیشرفته، شنوایی چند کودک را که با ناشنوایی ارثی ناشی از جهش ژنی به نام OTOF  به دنیا آمده بودند، احیا کرده است. این کودکان (1 تا 11 ساله) در دو پژوهش 26 هفته ای در چین و آمریکا شرکت داده شدند و توانستند برای اولین بار صداها را بشنوند.  

بر پایه این پژوهش که در نشریه پزشکی لانست (The Lancet) منتشر شد، در پنج کودک از شش کودکی که تحت این درمان تجربی قرار گرفتند، بهبود شنوایی و پیشرفت‌ هایی در تشخیص گفتار دیده شد و هیچ‌ گونه سمیت [دارویی] گزارش نشد.

به گفته دانشمندان، بیش از 60 درصد موارد ناشنوایی کودکان ناشی از دلایل ژنتیکی است. یکی از این ناشنوایی ‌های ارثی به نام DFNB9 به دلیل جهش‌ های ژن OTOF است که موجب نارسایی تولید پروتئین فعال برای انتقال علائم صوتی از گوش به مغز می‌ شود.   

پژوهشگران در این مطالعه شش کودک را که به ‌طور کامل ناشنوا بودند، 26 هفته در بیمارستان چشم و گوش و حلق و بینی دانشگاه فودان تحت نظر گرفتند و ویروس مرتبط با آدنو (ای ‌ای ‌وی)، حامل نسخه‌ ای از ژن اوتی ‌او اف انسانی، به آن‌ ها تزریق شد.

این روش برای معرفی دقیق ژن اصلاح‌ شده عملکردی OTOF حامل ویروس به گوش داخلی بیماران از طریق یک روش جراحی خاص طراحی شده است.

پژوهشگران پیشرفت‌ های چشمگیری در درک گفتار مشاهده و توان مکالمه عادی را در این کودکان بازیابی کردند.

بیش از 1.5 میلیارد نفر در سراسر جهان به ناشنوا هستند که حدود 26 میلیون نفر آن‌ ها از بدو تولد این بیماری را به ارث برده‌ اند.

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید