مقالاتمقالات پزشکی

شش غذا و نوشیدنی که نمی‌دانستید حاوی الکل هستند!

ممکن است از شنیدن اینکه در برخی مواد غذایی که روزانه مصرف می کنیم، الکل وجود دارد، شوکه شوید. از نان و آب میوه گرفته تا ماست و سس سویا، برخی از این غذاها حتی می توانند بیشتر از یک آبجوی کم الکل، اتانول داشته باشند. 

به گفته مسوولین کلینیک توانبخشی  Abbeycare، تنها یک موز می تواند تقریباABV  0.2 (درصد الکل) داشته باشد. موز رسیده ممکن است دو برابر یعنیABV  0.4 الکل داشته باشد. نان های همبرگر نیز حداکثر 1.28 درصد ABV دارند. نان گندم و چاودار حاوی کمتر از 0.29 درصد ABV می باشند. 

دکتر دوان ملور، متخصص تغذیه از دانشگاه استون بیرمنگام، گفت: مخمر کربوهیدرات ها را تخمیر و الکل تولید می کند. به گفته دکتر ملور، هر غذای تخمیر شده، احتمالا حاوی الکل است. 

به طور مشابه، آب میوه می تواند اتانول پنهان داشته باشد. طبق مطالعه سال 2016، آب انگور حاوی 0.086 درصد ABV، آب پرتغال حاوی 0.073 درصد و آب سیب حاوی 0.026 درصد ABV  است. 

یک فنجان ماست نیز 0.02 درصد ABV دارد. 

یک موز زمانی تخمیر می شود که مخمر موجود در هوا با قند میوه واکنش نشان می دهد، که باعث تخمیر آن به الکل و دی اکسید کربن می شود. آب میوه ها به همین دلیل مستعد تخمیر هستند. هنگامی که آب میوه در یک محیط گرم قرار می گیرد، مخمر موجود در هوا، قندهای موجود در آن را به الکل تبدیل می کند.

در عین حال، سس سویا به عنوان بخشی از فرآیند تولید تخمیر می شود. دانه های سویا، گندم، نمک و آب با هم ترکیب و تخمیر می شوند که باعث می شود نشاسته گندم به قند تجزیه شده و به الکل تبدیل شود.

اقلامی که کمتر از 0.5 درصد ABV  داشته باشند، در بریتانیا  بدون الکل تلقی می شوند. در حالی که اقلام دارای 1.2 درصد ABV، به عنوان کم الکل طبقه بندی می شوند. 

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید