مقالاتمقالات پزشکی

شستشوی بینی احتمال بستری افراد در بیمارستان به دلیل ابتلا به کووید-19 را کاهش می دهد

نتایج یک مطالعه ثابت کرده است که شستشوی بینی با محلول نمکی ظرف ۲۴ ساعت پس از تشخیص کووید-19، احتمال بستری شدن فرد در بیمارستان را تا 8.5 برابر کاهش می  دهد. در میان افراد مبتلا به کووید-19 کسانی که دو بار در روز بینی خود را با این محلول نمکی شستشو دادند، ۸۰ درصد علائم بسیار خفیفی را تجربه کردند.

تنها ۱۳ درصد از افرادی که مکررا بینی خود را با این محلول شستشو دادند در روز بیست و هشتم هنوز دارای علائم این بیماری بودند، در حالی که این نسبت در بین گروه های دیگر حدود ۵۰ درصد بود؛

در ضمن نتایج تحقیقات دیگری نشان داده اند که شستشوی بینی باید به همراه مداخلات پزشکی، در خط اول مقابله با کووید-19 قرار بگیرد.

در این راستا اعلام شده که اکثر افراد می توانند برای پیشگیری از ابتلا به عفونت‌های تنفسی، از محلول پراکسید هیدروژن رقیق شده با سالید، با یا بدون ید، با خیال راحت استفاده کنند.

حال این سوال مطرح می‌شود که اگر روشی به این سادگی می‌تواند از ابتلای میلیون ها نفر به کووید-19 جلوگیری کند، پس چرا هرگز توسط مراکز بهداشتی و درمانی مورد تایید قرار نمی گیرد؟ پاسخ آن کاملا روشن است، زیرا این روش سنتی درآمدی برای آنها در پی ندارد.

از طرفی اگر این روش به صورت گسترده مورد استفاده مردم قرار می گرفت، روند این بیماری همه گیر را به کلی تغییر می داد و اقداماتی را که تاکنون برای مقابله با این بیماری صورت گرفته اند، غیرضروری می کرد.

یک روش ساده برای جلوگیری از بستری شدن در بیمارستان به دلیل ابتلا به کووید-19:

شستشوی بینی یک روش ساده و محبوب برای تسکین علائم سرماخوردگی است و یک تکنیک درمانی باستانی هندی به شمار می آید. شستشوی مجرای بینی با استفاده از محلول نمکی، جزئی از تمرین های سنتی یوگا محسوب می شود. برای این کار افراد محلول نمکی را در ظرفی شبیه قوری می ریزند و از آن برای شستشوی بینی و حفره های سینوسی خود استفاده می کنند. برای این کار کافیست ظرف قوری مانند را در کنار یکی از سوراخ های بینی خود قرار دهید و اجازه دهید محلول از داخل سینوس های شما حرکت کند و از سوراخ دیگر بینی تان خارج شود. در ضمن می توانید از سرنگ نیز برای این کار استفاده کنید. 

مدت هاست که در ایالات‌ متحده شستشوی بینی یک روش درمانی و کمکی برای پاکسازی دستگاه تنفسی فوقانی است و پس از جراحی بینی و سینوس به افراد توصیه می‌شود. 

محققان تصمیم گرفتند تاثیر شستشوی بینی با محلول نمکی را بر ویروس کووید-19 مورد بررسی قرار دهند. برای این کار آنها به طور تصادفی گروهی از افراد را انتخاب کردند و از آنها خواستند به مدت ۱۴ روز هر روز دو بار بینی خود را با محلول زیر شسشتشو دهند: محلول حاوی نصف قاشق چای خوری بی کربنات سدیم و محلول نرمال سالین ایزوتونیک (0.9% سالین) پس از ۱۴ روز این افراد را مورد بررسی قرار دادند.

همانطور که در بالا ذکر کردیم احتمال بستری شدن این افراد به دلیل ابتلا به کووید-19 حدود 8.5 برابر کمتر از دیگران بود. 

یکی از محققانی که در این مطالعه شرکت کرده بود در این باره گفت: نتایج مطالعه ما نشان داد که شستشوی بینی تحت فشار با استفاده از محلول نمکی، احتمال بستری شدن افراد مبتلا به نوع شدید بیماری کووید-19 را کاهش می دهد. این نشان دهنده تاثیر مثبت این روش بی خطر، مطمئن و ایمن بر سلامتی عمومی افراد است.

دکتر ایمی باکستر نویسنده برجسته این مطالعه و پزشک فوریت های پزشکی در کالج پزشکی جورجیا در دانشگاه آگوستا گفت که سفر او به آسیای جنوب شرقی، الهام‌بخش او در این مطالعه بوده است.

او می گوید: ما در بخش های اورژانس و جراحی می گوییم که تنها راه حل مبارزه با آلودگی، رقیق سازی آن است. به عبارت دیگر وقتی آلایندگی وجود دارد هر چقدر بیشتر آن را رقیق کنید، راحت تر می توانید از شر آلودگی ها و ویروس ها خلاص شوید. از این رو فکر کردیم که اگر بتوانیم تعدادی از ویروس های کووید-19 را ظرف ۲۴ ساعت بعد از مثبت شدن آزمایش بشوییم، احتمال اینکه بتوانیم مسیر بیماری را تغییر دهیم بسیار زیاد است.

البته نتایج این تحقیقات چندان دور از انتظار نبود، چرا که یک مطالعه مشابه در سال ۲۰۱۹ در دانشگاه خون کاین تایلند نشان داد که شستشوی بینی، یک روش درمانی موثر برای بیماری هایی است که با مجاری تنفسی و بینی سر و کار دارند. این کار باعث پاک شدن ترشحات بینی، بهبود احتقان بینی، بهبود دردهای سینوسی و سردرد و افزایش کیفیت خواب افراد مبتلا به این بیماری ها می شود. 

استیو کرش مدیر اجرایی بنیاد تحقیقات ایمنی واکسن، قدمی فراتر برداشت و گفت: اگر تنها به افراد گفته می‌شد که در صورت بیماری بینی خود را با آب نمک شستشو دهند، نرخ بستری شدن بیماران مبتلا به کووید-19 در بیمارستان ها به شدت کاهش پیدا می کرد، اما مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های ایالات متحده (CDC) هرگز این واقعیت را به مردم نگفت.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید