اخباراخبار کانادا

شرکت ‌های بزرگ میلیاردها دلار یارانه دستمزد کووید را کجا هزینه کرده اند؟

به نقل از thestar : بر اساس یک گزارش جدید، بعضی از شرکت ‌های بزرگ کانادایی یارانه ‌های دستمزد کووید را دریافت کرده اند اما به جای اینکه آن را صرف پرسنل خود کنند، میلیاردها دلار را صرف پرداخت سود سهام سهامداران، بازخرید سهام و تصاحب شرکت ‌ها کرده اند.

گروه غیرانتفاعی حمایتی Canadians For Tax Fairness تعداد 37 شرکت را پیدا کرده که یارانه دستمزد اضطراری کانادا را در دوران شیوع کووید 19 دریافت کرده اند، اما به جای اینکه آن را صرف پرسنل خود و بقای موقعیت شغلی آنها کنند، به ترتیب 81.3 میلیارد دلار از این مبلغ را صرف پرداخت سود سهام، 41.1 میلیارد دلار از آن را صرف برای بازخرید سهام و 51.1 میلیارد دلار باقیمانده را برای تصاحب سایر شرکت ها هزینه کرده اند.

در راستای این طرح دولت فدرال چیزی بیش از 100 میلیارد دلار را تحت برنامه CEWS به شرکت های کانادایی پرداخت کرده است.

دی تی کاکرین اقتصاددان و نویسنده این گزارش، گفت: «یارانه دستمزد اضطراری کانادا (CEWS) قرار بود به کسب و کارها کمک کند تا پرسنل خود را حفظ کنند، نه اینکه با آن به وضعیت سهامداران خود سر و سامان بدهند».

در این گزارش 74 شرکت سهامی عام مورد بررسی قرار گرفتند. از این 74 شرکت، 37 شرکت یارانه CEWS را دریافت کرده اند. اما کاکرین این شرکت ها را به خاطر گرفتن پول سرزنش نمی کند.

کاکرین گفت: «همه شرکت‌ ها یک هدف دارند و آن به حداکثر رساندن سود خود است. قطعا همه شرکت ها از دریافت چنین پول هنگفتی خوشحال می شوند، من تعجب می کنم که چرا برخی از شرکت ها آن را دریافت نکرده اند. ایده کمک به کارگران درست بود، اما روش اجرای آن اشتباه بود و به همین دلیل چنین نتیجه ای به بار آورد؛ عدم نظارت بر اجرای این طرح چنین نتیجه فاجعه باری به بار آورد».

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید