علم و دانش

شاخص توده بدنی بالا در نوجوانان خطر ابتلا به بیماری مزمن کلیوی را افزایش می دهد

 

در حالی که به نظر می رسد افرادی که چاقی شدید دارند در معرض خطر بیشتری هستند، محققان اسرائیلی همچنین دلایلی برای نگرانی در افراد جوان به ظاهر سالم با BMI بالا و زیر 30 پیدا کردند.

بر اساس یک مطالعه بزرگ که توسط محققان دانشگاه عبری اورشلیم (HU) و مرکز پزشکی شبا در تل هاشومر رهبری می شود، نوجوانان چاق به طور قابل توجهی در معرض خطر ابتلا به بیماری مزمن کلیوی اولیه (CKD) در بزرگسالی هستند.

این مطالعه که به تازگی در مجله معتبر JAMA Pediatrics منتشر شده است، اهمیت کاهش شاخص توده بدنی (BMI) در نوجوانان را برای مدیریت بهتر خطر کلیه نشان می دهد. 

تیم تحقیقاتی به سرپرستی دکتر آویشای تسور از بخش پزشکی نظامی دانشکده پزشکی HU، گزارش می ‌دهد که علیرغم افزایش نرخ چاقی در نوجوانان، داده‌ هایی که نشان ‌دهنده ارتباط با شروع زودرس بیماری مزمن کلیوی است، وجود نداشت. محققان می ‌گویند: این یافته ‌ها پیش ‌آگاهی از موارد بالقوه قابل پیشگیری و افزایش احتمال ابتلا به بیماری مزمن کلیوی و متعاقب آن بیماری قلبی عروقی است.

این مطالعه که توسط همکاران موسسات بهداشتی بزرگ در اسرائیل و ایالات متحده از جمله جانز هاپکینز و دانشگاه هاروارد انجام شد، شامل داده‌ های مربوط به 593660 نوجوان 16 تا 20 ساله اسرائیلی بود که پس از 1 ژانویه 1975 به دنیا آمدند و تا دسامبر برای انجام خدمت اجباری در ارتش ارزیابی ‌های پزشکی داشتند. 

با میانگین پیگیری 13.4 سال، 1963 نوجوان (0.3٪) به طور کلی به بیماری مزمن کلیوی اولیه مبتلا شدند.

نویسندگان نتیجه گرفتند که یافته های این مطالعه بر اهمیت کاهش میزان چاقی نوجوانان و مدیریت عوامل خطر مرتبط با ابتلا به CKD تاکید می کند.

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید