علم و دانش

سیستم مراقبت های بهداشتی مصر باستان برای زمانه خود، پیشرفته بوده است!

 

روزالی دیوید و راجر فورشاو، محققان دانشگاه منچستر در بریتانیا، روش‌های پزشکی و درمانی در مصر باستان را مورد بررسی قرار داده و دیدگاه های تازه ای درباره سیستم بهداشتی در سرزمین فراعنه ارائه کرده اند.  

به گفته محققان، این درمان ها، از دارویی گرفته (شامل داروهای ساخته شده از مواد معدنی، گیاهی و اجزای حیوانات) تا جراحی های اساسی و درمان هایی مانند بانداژ اندام شکسته، برای مردان، زنان و کودکان از تمام سطوح جامعه در دسترس بود. 

سیستم مراقبت های بهداشتی مصر باستان چگونه کار می کرد؟

در حالی که محققان تصویر کاملی از زندگی در دوران باستان ندارند، شواهد موجود نشان می‌دهد که افراد در مصر باستان در انتخاب ارائه‌ دهندگان مراقبت‌ های بهداشتی خود آزاد بودند.

برخی از شفادهنده ها احتمالا در درمان های عملی مانند بانداژ کردن اندام های شکسته یا جراحی های جزئی تخصص داشتند، در حالی که برخی دیگر درمان های جادویی مانند خواندن طلسم را ارائه می دادند. 

این انتخاب ‌ها، عمدتا بر اساس نوع بیماری بود. به عنوان مثال، در جایی که علت بیماری آشکار بود، درمان عملی تجویز می شد. در جایی که علت مشخص نبود، از جادو و طلسم  برای از بین بردن دیو بیماری استفاده می شد. 

شواهدی از کتیبه‌ ها وجود دارد که نشان می ‌دهد مردم برای مراقبت بهداشتی هزینه پرداخت می ‌کردند، اما بر حسب استطاعت مالی. به این معنی که درمان فقط مختص افراد ثروتمند نبود. 

شرایطی مانند نابینایی، از دست دادن شنوایی، آرتروز و پوکی استخوان همگی در افراد مسن وجود داشت و مصریان باستان برای درمان برخی از آنها دارو طراحی کرده بودند. آنها همچنین سعی کردند با درمان های آرایشی و زیبایی و رنگ کردن موهای سفید شده، با ظاهر پیری مبارزه کنند. 

مصریان باستان شیوه های درمانی موفقی برای قطع عضو و بهبود زخم داشتند و شاید 1800 سال قبل از یونانی های باستان، به داروهای مختلف دسترسی داشتند. همچنین تکنیک های جراحی مانند بخیه زدن، اولین بار به مصریان باستان نسبت داده شد.

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید