اخباراخبار کانادا

سویه جدید ویروس آنفلوانزا در حال قتل عام پرندگان وحشی! 

طی چند هفته اخیر، اجساد صدها پرنده دریایی در سواحل آفریقا و کالیفرنیا و همچنین لاشه ده ها غاز مرده در پارک مارکام – انتاریو کشف شدند. 

برایان استیونز، پاتولوژیست حیات وحش انتاریو و نوناووت، می گوید سویه جدید و بسیار بیماری زای ویروس آنفلوانزای پرندگان H5N1، که قبل از این هرگز دیده نشده بود، در حال قتل عام پرندگان وحشی است. وی گفت: متاسفانه این سویه به شدت پرندگان وحشی را تحت تأثیر قرار می دهد و بسیار با سایر ویروس های آنفلوانزای مرغی که با آنها برخورد کرده ایم، تفاوت دارد. 

اپیدمی فعلی آنفولانزای مرغی، که در سال 2020 در اروپا آغاز شد و یک سال بعد به آمریکای شمالی رسید، یکی از بزرگترین اپیدمی های تاریخ است. تخمین زده می شود که تاکنون 200 میلیون پرنده در جهان مرده اند. 

کریستوفر شارپ، زیست‌ شناس و یکی از مدیران سازمان حیات وحش کانادا گفت: ویروس HPAI از زمان شیوع در دسامبر 2021 حدود 46 هزار پرنده وحشی را تنها در کانادا هلاک کرده است. اگرچه احتمالا آمار تلفات به مراتب بیشتر است. 

شارپ افزود تفاوت اصلی ویروس جدید با قبلی این است که ویروس جدید منجر به مرگ و میر قابل توجه پرندگان وحشی می شود. 

به گفته آژانس بازرسی مواد غذایی کانادا که بر شیوع ویروس نظارت می کند، این ویروس برای پرندگان اهلی خطرناک بوده و از طریق تماس آنها با پرندگان وحشی و یا بطور غیرمستقیم از طریق آلودن شدن آب، خاک و خوراک پرندگان با مدفوع پرنده بیمار، منتشر می شود. سال گذشته میلیون ها مرغ در مرغداری های کانادا معدوم شدند تا از انتشار ویروس جلوگیری شود. 

برایان استیونز با اشاره به اینکه ویروس‌ های آنفلوانزای پرندگان، مانند ویروس آنفلوانزای انسانی، جهش می ‌یابند و تغییر می‌ کنند، گفت: احتمالا این ویروس در مقطعی تغییر می کند و ویروس زایی آن کاهش می یابد، اما همانطور که گفتم، ما قبلا با ویروسی مانند این مواجه نشده ‌ایم.  بنابراین نمی دانم چه زمانی قرار است این اتفاق بیفتد. 

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید