دنیای مد

سوفی گرگوار ترودو و دنیای مد

سوفی گرگوار ترودو سال ها نقش همسر نخست وزیر کانادا را برعهده داشت؛ نقشی که نه وظایف آن کاملا مشخص است و نه حتی دستمزد و عنوانی دارد. 

با این وجود، از همسر نخست وزیر انتظار می رود در مبارزات انتخاباتی در کنار همسر و حزب متبوع او حاضر شود، میزبان مقامات بلندپایه سایر کشورها باشد و به طور کلی نماینده کشور در بازدیدهای خارجی محسوب می شود. بعد از اینکه سوفی گرگوار ترودو از جاستین ترودو به صورت رسمی جدا شد، دیگر در این زمینه هیچ وظایف رسمی و غیر رسمی بر عهده ندارد. این بدان معنی است که دیگر مانند قبل در کانون توجهات نخواهد بود و دیگر پوشش او مانند قبل برای خبرنگاران و مردم اهمیت ندارد. 

سال هاست همسران رهبران سیاسی کشورهای مختلف، بخشی از جذابیت های دنیای مد را بر دوش کشیده اند. به عنوان مثال بریژیت ماکرون تقریبا همیشه لباس های لویی ویتون می پوشد. در عوض ملانیا ترامپ چندان به سنت پوشش همسران روسای جمهور ایالات متحده پایبند نبود و بیشتر دوست داشت لباس های اروپایی مورد علاقه خود را بپوشد، اما جیل بایدن همیشه با افتخار لباس آمریکایی می‌ پوشد.

جین بکر اسطوره مد کانادایی معتقد است که نقش همسر نخست ‌وزیر کانادا، فرصتی بزرگ برای مطرح شدن مد و طراحان مد کانادایی در سراسر جهان است. 

او در این باره گفت: «هر فرصتی برای نشان دادن طرح های کانادایی در صحنه بین المللی مهم است و این چیزی است که طراحان کانادایی به شدت به آن نیاز دارند.

به نظر من سوفی استایل فوق ‌العاده‌ای دارد و باعث شد که طراحان مد کانادایی تکانی به خودشان بدهند. اما به زعم من، او یک چهره تاثیرگذار مد محسوب نمی شود».

اما زمانی همه چیز کاملا برعکس بود، زیرا پس از اینکه جاستین ترودو برای اولین بار در سال 2015 به عنوان نخست وزیر انتخاب شد، پوشش سوفی گرگوار به شدت مورد توجه قرار گرفت. پوشش او در همان ابتدا در مراسم های رسمی، باعث شد که خیلی ها به هوش و توانایی های او در زمینه مد اشاره کنند.

بعدها مشخص شد که جسیکا مولرونی استایلیست مشهور، در طراحی پوشش و ظاهر سوفی گرگوار در مراسم سوگند نخست وزیری کانادا نقش مهمی داشته است. 

نقطه عطف بعدی سوفی گرگوار در دنیای مد، به زمانی برمی گردد که عکس او روی جلد مجله ووگ به نمایش درآمد. سوفی گرگوار در این عکس لباس بسیار فاخر و تجملاتی به تن کرده بود؛ به همین دلیل خیلی ها نسبت به قیمت بالای این لباس معترض شدند، اما بعدها اعلام شد که این لباس توسط استایلیست های مجله ووگ انتخاب شده است و همین باعث شد جنجال ها اندکی بخوابد.

بعدا در همان سال، وقتی شاهزاده ویلیام و کیت میدلتون از کانادا بازدید کردند، باز هم سوفی گرگوار با استایل تحسین برانگیز خود، توجه همگان را به سمت خود جلب کرد. در آن زمان روزنامه دیلی اکسپرس، گرگوار را «همسر شیک پوش کانادا» نامید. 

سوفی گرگوار در طول این چند سال همواره لوسیان ماتیس طراح تورنتویی را مورد لطف خود قرار داده است، زیرا لباس هایی که او در مراسم های مهمی مانند روز کانادا و بازدید از دیوار بزرگ چین به تن کرده بود، کار این هنرمند کانادایی هستند. 

البته سفر سوفی گرگوار در دنیای مد در دورانی که نقش همسر نخست وزیر را بر عهده داشت، همیشه جذاب و دلنشین نبوده است. زیرا پوشش او و خانواده اش در هنگام سفر دسته جمعی آنها به هند، انتقادات زیادی را برانگیخت. آنها در این سفر به نوعی لباس هندی را ترجیح داده بودند که گویا بیشتر ناشی از شور و شوق آنها برای رفتن به این سفر بوده است. 

اما کم کم هر چه که گذشت، حضور سوفی گرگوار در صحنه های بین المللی کم رنگ تر شد. هر چند در این میان یک استثنا وجود دارد، سوفی گرگوار در سال 2019 در جشن پیروزی بار دوم نخست وزیری همسرش، یک لباس زرد فوق العاده جذاب به تن کرده بود. با این تفاوت که این لباس برخلاف سایر لباس های سوفی گرگوار، قیمت چندانی نداشت و خود او آن را از یک بوتیک کانادایی به قیمت 249 دلار خریداری کرده بود. 

پوشیدن این لباس ساده باعث شد که سوفی گرگوار، مدتی واقعا بر بازار مد کانادا و ترجیحات پوشش مردم تاثیر بگذارد. زیرا این بوتیک بارها مجبور شد موجودی این لباس را به دلیل تقاضای فراوان مردم، دوباره شارژ کند. 

نگاهی به سفر پر فراز و نشیب سوفی گرگوار در این مدت نشان می دهد که بزرگترین دستاورد مد او این بوده که با وجود اینکه حدود یک دهه همواره زیر ذره بین مردم قرار داشته است، اما سعی کرده سبک منحصر به فرد و پرشور شخصی خود را حفظ کند.

اما اکنون دیگر زندگی سوفی گرگوار مانند قبل نیست و دیگر نمی توان انتظار داشت که او بتواند تاثیر چندانی بر دنیای مد کانادا بگذارد؛ همین امر شاید باعث شود که سوفی گرگوار بیشتر از قبل باز هم خودش باشد!

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید