مقالاتمقالات پزشکی

سه‌گانه عفونت‌های تنفسی، کووید و آنفولانزا بزرگترین تهدید زمستان امسال

در حال حاضر بیمارستان های ایالات متحده امریکا مملو از کودکان خردسالی شده است که به عفونت‌های تنفسی مبتلا شده اند.

 پزشکان آمریکایی هشدار می‌دهند که افزایش موارد ابتلا به عفونت‌های تنفسی، با افزایش انتقال کووید- ۱۹ و آنفولانزای فصلی همزمان شده است و باعث شده این شبح سه گانه بیش از پیش سلامتی مردم را تهدید کند.

دکتر ایرا واردونو متخصص اطفال در مرکز پزشکی سیدارس سینا تارزانا در کالیفرنیا گفت: در حال حاضر ما شاهد این هستیم که آزمایشات پزشکی بیماران، برای بیش از یک ویروس مثبت می شوند و این بسیار نگران کننده است.

 

چه کسانی بیشتر در معرض خطر هستند؟

نوزادان بیشتر در معرض خطر ابتلا به ویروس RSV هستند، زیرا معمولا نمی‌توانند با سرفه ترشحات ناشی از ویروس را از مجاری تنفسی خود خارج کنند و به همین دلیل ممکن است به ساکشن مجاری تنفسی نیاز پیدا کنند. در برخی از موارد نیز ممکن است نوزادان به اکسیژن اضافه نیاز پیدا کنند، اما در مورد کودکان بزرگتر و بزرگسالان معمولا علائم بیماری بسیار خفیف است و بیشتر شبیه سرماخوردگی می باشد. 

بر اساس گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات متحده (CDC)، ویروس RSV به طور متوسط سالانه منجر به بستری شدن ۵۸ هزار کودک زیر ۵ سال و ۱۷۸ هزار بزرگسال بالاتر از ۶۵ سال در بیمارستان‌های ایالات متحده می شود. 

CDC گفت که مرگ و میر ناشی از ویروس RSV در بین کودکان در ایالات متحده بسیار نادر است، اما سالانه ۱۴ هزار بزرگسال بر اثر ابتلا به این ویروس جان خود را از دست می‌دهند. افراد مسن و دارای سیستم ایمنی ضعیف، بیشتر در معرض خطر قرار دارند. 

 

چگونه می توان از ابتلا به ویروس RSV جلوگیری کرد؟

دکتر جی وارما مشاور ارشد پزشکی در وب سایت Kroll.com و مدیر مرکز پیشگیری و پاسخ به بیماری‌های همه گیر ویل کورنل گفت: راه‌های جلوگیری از ابتلا به عفونت RSV شبیه همان راه‌هایی است که برای جلوگیری از ابتلا به کووید-۱۹ انجام می‌دادیم؛ اقداماتی مانند دوری از افراد بیمار، اطمینان از تهویه مطلوب فضای داخل خانه، پوشیدن ماسک باکیفیت و تمیز نگه داشتن دست های خود، تا حد زیادی از پیشگیری افراد به این بیماری جلوگیری می کند.

در حال حاضر هیچ واکسنی برعلیه ویروس RSV وجود ندارد، اگر شرکت فایزر اعلام کرده در حال توسعه یک واکسن برای بزرگسالان است. وارما گفت: در این بین مهم این است که افراد حتما دوزهای یادآور واکسن‌های کووید-۱۹ و آنفولانزا را تزریق کنند، زیرا نقش زیادی در جلوگیری از ابتلای آنها به عفونت دارند.

 

چه چیزی باعث شکل گیری این موج شده است؟

وارما گفت: کاهش اقدامات احتیاطی کووید-۱۹ مانند کاهش استفاده از ماسک و فاصله‌گذاری اجتماعی، باعث شده موارد ابتلا به ویروس RSV و آنفولانزا که در دوران همه گیری کاهش یافته بود، مجددا افزایش یابد.

نرخ ابتلا به ویروس RSV در پاییز و زمستان 2020 – 2021 به طور غیر معمولی پایین بود، اما از بهار ۲۰۲۱ به طرز چشمگیری افزایش یافت و از اواخر آگوست افزایش شدیدی را تجربه کرده است.

CDC می گوید هنوز نمی توان پیش بینی کرد که چه زمانی شرایط به حالت قبل باز خواهد گشت.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید