مقالاتمقالات اجتماعی

سلطنت بریتانیا و سایر سلطنت های اروپایی

برخی از پادشاهی ها برای حفظ بقا مدرن شده ‌اند، اما سلسله های دیگر چندان موفق نبوده اند. در حالی که شکوه و سنت سلطنت بریتانیا هنوز هم مردم و رسانه های سراسر جهان را مجذوب خود می کند، ویندزورها از آن سلسله سلطنتی ای که موفق شد وارد قرن 21 شود، بسیار دور شده اند. سایر پادشاهی ‌های اروپایی، از اسپانیا تا بلژیک و نروژ تا هلند، تلاش های مشابهی را برای انطباق و مدرن ‌سازی انجام داده ‌اند و در این راه برخی موفق تر از دیگران بوده اند. 

خانواده سلطنتی اسپانیا که زمانی به عنوان مدلی از سلطنت متواضع و مدرن شناخته می شد، چند سال پرتلاطم را گذرانده است. خوان کارلوس، که پس از دیکتاتوری فرانکو، مدت ‌ها به دلیل کمک به هدایت کشور به سمت دموکراسی و مواجهه با کودتای سال 1981 مورد ستایش قرار می‌ گرفت، مدتی است احترام و اعتبار خود را از دست داده است. پادشاه سابق، هشت سال پیش در بحبوحه کاهش محبوبیت از سلطنت کنار رفت و تاج و تخت را به پسرش فیلیپ سپرد. تصاویر خوان کارلوس که در حال ژست گرفتن در مقابل یک فیل مرده هنگام سیاحتی در آفریقا و در بوتسوانا دیده می شد، وجهه خوبی نداشت، آن هم در سال 2012 و در کشوری که هنوز پس از بحران اقتصادی سال 2008 ویران بود و به حالت عادی باز نگشته بود.

دو سال پیش، پادشاه سابق پس از اینکه اتهامات مخربی در مورد معاملات تجاری اش مطرح شد، به تبعید داوطلبانه رفت که این کار باعث تخریب بیشتر شهرت وی شد و پسرش را شرمنده کرد.

در هلند، اشتباهاتی در طول همه گیری ویروس کرونا، محبوبیت پادشاه ویلم الکساندر و خانواده اش را به پایین ترین حد خود رساند. یک نظرسنجی در ماه گذشته نشان داد که اعتماد به پادشاه از بیش از 80 درصد در سال 2013 و زمانی که پادشاه کنونی پس از ملکه بئاتریس بر تخت نشست، به 54 درصد کاهش یافته است. کار سختی در پیش روی این خاندان است تا محبوبیت خود را بازگردانند و نشان دهند که با مردم عادی در ارتباط هستند. خانواده سلطنتی بلافاصله پس از آن که هلند به دنبال اعتراضات به قرنطینه نسبی رفت، مجبور شدند تعطیلات خود در یونان را در اکتبر 2020 کوتاه کنند. این خانواده سال گذشته نیز مورد انتقاد قرار گرفت، زمانی که شاهزاده آمالیا؛ ملکه آینده، تولد 18 سالگی خود را با 21 مهمان جشن گرفت، در حالی که مردم اجازه نداشتند بیش از چهار بزرگسال را در خانه شان پذیرایی کنند. محبوبیت ملکه آرژانتینی الاصل ماکسیما؛ محبوب ترین عضو خانواده سلطنتی، از 84 درصد در سال 2019 به 61 درصد کاهش یافته است. با این حال، نظرسنجی ها نشان می دهند که بیش از 55 درصد هلندی ها هنوز معتقدند کشورشان باید یک سلطنت مشروطه باقی بماند.

ملکه مارگرت دوم دانمارک در آوریل و پس از حدود 50 سال سلطنت، 82 ساله شد، او در طی این سال ها رسوایی ها را از بین برد، سلطنت را مدرن کرد و خانواده سلطنتی دانمارک را به یکی از محبوب ترین خانواده ها در جهان تبدیل کرد. نظرسنجی ‌ها نشان می‌ دهد که بیش از 75 درصد دانمارکی ‌ها از سلطنت خود حمایت می ‌کنند. این در حالی است که در شروع سلطنت مارگارت این رقم کمتر از 50 درصد بود. در حال حاضر تنها 15 درصد خواهان جمهوری شدن دانمارک هستند؛

پادشاه سوئد کارل گوستاف شانزدهم امسال 76 ساله شد، او یک پادشاه مدرن اسکاندیناوی است که در پادکست ها شرکت می کند، پنل های خورشیدی را در کاخ سلطنتی نصب می کند و از تغییر قانون حمایت می کند تا دختر بزرگش بتواند جانشین او شود. کارل گوستاف زمانی که در سن 27 سالگی جوان ترین پادشاه جهان شد، به عنوان یک پسر بچه عشقِ اتومبیل های سریع شهرت داشت. اما، یک بیوگرافی در سال 2010 موارد بیشتری را فاش کرد: او به کلوپ های جنسی زیرزمینی می رفت و با یک خواننده سوئدی رابطه نامشروع داشت. پادشاه هرگز این اتهامات را رد نکرد و تنها گفت که او و ملکه سیلویا از نو شروع کرده اند.

بلژیک، به قول یک سیاستمدار ناسیونالیست فلمنکی، یک حادثه و تصادف تاریخی است که توسط پادشاه، تیم ملی فوتبال و چند آبجو متحد شده است. پادشاه کنونی؛ فیلیپ، بیش از یک نقش تشریفاتی دارد. پادشاه پس از انتخابات ملی، رهبران حزب را به کاخ دعوت می کند تا روند ظریف ایجاد یک ائتلاف چند حزبی فلاندری-فرانکوفونی را آغاز کنند. با وجود این نقش، یک نظرسنجی در سال 2017 در Le Soir نشان داد که تقریبا دو سوم بلژیکی ها فکر می کنند. هزینه 35 میلیون یورویی سلطنت بسیار زیاد است، این خاندان نتوانسته از رسوایی جلوگیری کند؛ آلبرت دوم که در سال 2013 از سلطنت کناره‌ گیری کرد، پس از سال ‌ها انکار در رابطه با داشتن فرزند از رابطه خارج از ازدواج، مجبور شد اعتراف کند که پدر هنرمند؛ دلفین بوئل است.

خاندان سلطنتی موناکو که گفته می‌ شود قدیمی ‌ترین سلسله در اروپا است، از قرن پانزدهم در منطقه کوچک در ریویرای فرانسه وجود داشته است. و تا سال 1911 که موناکو به یک سلطنت مشروطه تبدیل شد، از حکومت مطلق برخوردار بوده است. شاهزاده آلبرت دوم تاج و تخت را از پدر محبوب خود، شاهزاده رینیر به ارث برد. دلیل اصلی شهرت شاهزاده رینیر ازدواج با ستاره پر زرق و برق هالیوودی؛ گریس کلی بود که در یک تصادف رانندگی در سال 1982 درگذشت؛ ثروت خانواده سلطنتی 1 میلیارد دلار تخمین زده می شود که عمدتا در ملک، قصر، هنر، تمبر و مجموعه ای از ماشین های عتیقه است، مالیات دهندگان موناکو سالانه 1386 دلار به ازای هر نفر به خانواده سلطنتی می پردازند.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید