اخباراخبار جهان

سفیر روسیه در لهستان در گردهمایی روز پیروزی با رنگ قرمز مورد حمله قرار گرفت

سفیر روسیه در لهستان هنگامی که برای ادای احترام و تاج گل گذاشتن بر روی قبرهای نظامیان شوروی برای سالگرد پیروزی متفقین بر آلمان نازی در سال  1945 به ورشو رفته بود، توسط مردم معترض به جنگ در اوکراین مورد حمله قرار گرفت.

فیلم‌ های ویدیویی منتشر شده توسط آژانس‌های خبری روسی، سرگی اندریف و چندین مرد دیگر را با لباس و چهره‌هایی به رنگ قرمز نشان می دهد که توسط گروهی از مردم که پرچم اوکراین را در دست داشتند، احاطه شده اند. در ویدیوهای دیگری از این حادثه که در فضای مجازی پخش شده است، صدای فعالان ضد جنگ را می توان شنید که شعار فاشیست و قاتل می دهند.

اندریف به خبرگزاری روسیتاس گفت که او و تیمش به طور جدی در این حادثه آسیب ندیدند. معترضان نگذاشتند تا مراسم به خوبی پیش برود و پلیس لهستان او را تا آنجا که می شد همراهی و مورد پشتیبانی قرار دادند.

وزارت امور خارجه روسیه در واکنش به این حادثه با درخواست برگزاری مراسم جدید برای اهدای حلقه گل گفت که لهستان باید اطمینان حاصل کند که او را از هر گونه تحریکات از سوی مردم محافظت خواهد نمود.

لهستان که میلیون ‌ها پناهنده اوکراینی را در کشور خود جای داده است، همه مراسم رسمی این سالگرد را لغو کرده‌ است.

زبیگنیو رائو، وزیر امور خارجه لهستان، در طی سفری به ایران گفت: حادثه ‌ای است که نباید رخ می داد، حادثه ‌ای که به هر حال مایه تاسف است و گفت که دیپلمات‌ ها بدون توجه به سیاست‌ هایی که مقامات کشورهای خود را دنبال می‌ کنند، باید از حمایت ویژه برخوردار باشند.

وزیر کشور لهستان، ماریوش کامینسکی، در توییتر خود نوشت: گردهمایی مخالفان جنگ روسیه علیه اوکراین، جایی که نسل ‌کشی هر روز صورت می ‌گیرد، امری کاملا قانونی بود.

احساسات زنان اوکراینی که در تظاهرات شرکت می کنند، که همسران شان شجاعانه برای دفاع از سرزمین مادری مبارزه می‌ کنند، قابل درک هستند؛ مقامات لهستان به سفیر روسیه توصیه نکردند در 9 می در ورشو گل بگذارد. با این وجود پلیس به سفیر اجازه داد تا به سلامت محل را ترک کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه، ماریا زاخارووا گفت: دوستداران نئونازی ‌ها بار دیگر چهره خود را نشان داده‌ اند و کرملین تنها ادعا می‌ کند که روسیه در حال مبارزه با فاشیست در اوکراین است.

این حادثه به احتمال زیاد تنش‌ های بین مسکو و ورشو را افزایش می‌ دهد و لهستان نیز به عنوان یک مسیر تدارکاتی کلیدی در جنگ اوکراین ظهور خواهد کرد. مقامات روس بدون هیچ مدرکی ادعا کرده‌ اند که لهستان مایل به ملحق شدن به مناطق غربی اوکراین است و ورشو در اوایل ماه جاری از پرداخت گاز به شرکت غول انرژی روسیه در روبل خودداری خواهد کرد و این امر منجر به توقف ذخایر گاز به این کشور خواهد شد.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید