مقالاتمقالات اجتماعی

سفر دختری با هواپیمای ایر کانادا که باعث مرگ پدرش شد!

 

شانو پانت با نگاهی غم بار و ناراحت از سفری می گوید که سال ها منتظر آن بوده است. سفری که قرار بود پدرش را از هندوستان به کانادا بیاورد؛ آن هم بعد از سال ها که بالاخره اقامت دائم او درست شده بود. 

اما سفر هریش پانت 83 ساله چندان هم آسان نبود، چون خیلی زود وضعیت جسمی او رو به وخامت نهاد و دچار درد قفسه سینه، کمردرد، استفراغ، از دست دادن کنترل روده و عدم توانایی در ایستادن شد.

پانت که همراه پدرش بود با به یادآوری آن سفر تلخ گفت: «پدرم در مقابل چشمان من ذره ذره آب می شد».

پرواز AC051 اندکی پس از نیمه شب محلی، دهلی را ترک کرد. علائم پانت 7 ساعت پس از پرواز شروع شد. شانو پانت می گوید که از خدمه کابین خواسته است تا در جایی توقف کنند و او و پدرش را از هواپیما پیاده کنند.

اما این اتفاق رخ نداد و در عوض پرواز به مدت نه ساعت دیگر در مسیر سفر به ایرلند در اقیانوس اطلس و شرق کانادا به مسیر خود ادامه داد و در نهایت در فرودگاه مونترال به زمین نشست. در این مسیر طولانی با وجود تلاش های پیراپزشکان در طول پرواز، متاسفانه هریش پانت نتوانست دوام بیاورد. 

پانت با یادآوری خاطره آن سفر تلخ گفت: «بسیار هیجان زده و ناراحت بودم، مغزم اصلا کار نمی کرد».

در نهایت پدر پانت به بیمارستان مونترال منتقل شد و به دلیل انفارکتوس قلبی درگذشت. 

اکنون دو ماه از این حادثه تلخ می گذرد و پانت می گوید که غم و اندوه، جای خود را به عصبانیت داده است. 

پانت در یک مصاحبه گفت: «رفتار خدمه کابین و خلبان با پدرم بسیار غیر انسانی بود. آنها باید در جایی توقف می کردند، اما این کار را نکردند».

پیتر فیتزپاتریک سخنگوی ایر کانادا در یک ایمیل عمومی در پاسخ به صحبت های پانت نوشت: «ایر کانادا عمیق ترین همدردی های خود را با خانواده پانت اعلام می کند، اما هیچ گونه مسئولیتی را در قبال مرگ آقای پانت نمی پذیرد. خدمه پرواز در تمام طول سفر، به درستی تمام رویه های اضطراری پزشکی را رعایت کردند و تا جایی که قانون و مقررات آنها را ملزم می کرد، به وظایف خود عمل کردند».

با این وجود فیتز پاتریک از تشریح دقیق این رویه ها خودداری کرد.

مرگ تلخ آقای پانت بار دیگر ابهامات موجود در مورد وضعیت فوریت های پزشکی در طول سفرهای هوایی را نشان داد. زیرا نشان داد که رویه ها در زمینه فوریت های پزشکی در طول پروازها چندان شفاف و دقیق نیست و هنوز مشخص نیست که بیمار باید چه وضعیتی داشته باشد تا پرواز به خاطر او منحرف شود. 

هنوز هیچ اجماعی در بین خطوط هوایی در مورد فوریت های پزشکی وجود ندارد. 

دکتر شهباز سید پزشک اورژانس در بیمارستان اتاوا در این باره گفت: «اطلاعات زیادی در این زمینه وجود ندارد و داده های در دسترس بسیار محدود است».

کارشناسان معتقدند که احتمال وقوع وضعیت اورژانسی پزشکی در پروازها به دلیل افزایش ترافیک خطوط هوایی، زمان پروازها و افزایش سن جمعیت، در سال های آتی گسترده تر و بیشتر خواهد شد. تاکنون خطوط هوایی هزینه منحرف کردن پرواز را به طور دقیق اعلام نکرده اند؛ اما بر اساس یک مقاله که در انجمن پزشکی کانادا منتشر شده است، هزینه این اقدام تقریبا به 900 هزار دلار می رسد. 

پانت می گوید که پدرش از سلامت جسمانی خوبی برخوردار بود، چون تنها چند ماه قبل برای دریافت اقامت دائم او اقدام کرده بود. 

پانت درباره وضعیت پدرش در طول سفر گفت: «پدرم هفت ساعت بعد از شروع پرواز با درد شدید قفسه سینه از خواب بیدار شد. بلافاصله به مهمانداران اطلاع دادم. هنگامی که به سمت پدرم برگشتم، متوجه شدم که یک طرف صورت او کج شده است، کنترل روده هایش را از دست داده بود و به شدت احساس ضعف می کرد». 

پانت با دیدن وضعیت پدرش از پرسنل پرواز خواست تا پرواز را در نزدیک ترین شهر ممکن متوقف کنند تا او و پدرش بتوانند از هواپیما پیاده شوند.  

اما متاسفانه این اتفاق هرگز رخ نداد و پدر شانو پانت به راحتی در طول این پرواز طولانی تسلیم مرگ شد.

امیدواریم که حداقل مرگ تلخ او تلنگری باشد و تغییر مثبتی در رویه خطوط هوایی رخ دهد، تا دیگر هیچ گاه این اتفاق تلخ برای هیچ کس دیگری رخ ندهد.

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید