اخباراخبار کانادا

سرمایه گذاران بازار املاک تورنتو به دلیل افزایش اقساط وام کاندوهایشان را می فروشند

کارشناسان می گویند سرمایه گذارانی که دارای چندین واحد آپارتمانی در تورنتو می باشند، به دلیل افزایش نرخ بهره و اقساط مورگیج، در حال فروش واحدهایشان هستند. اما بسیاری از کاندوهایی که به بازار می آیند مستاجر دارند و این خرید را برای متقاضیان دشوار می کند. 

در ماه جولای، لیستینگ های جدید 11.5 درصد افزایش یافت تا کاندومینیوم ها بیشترین درصد افزایش در حجم فروش را در مقایسه با خانه های تک خانوار و تاون هاوس به خود اختصاص بدهند. 36 درصد از کاندومینیوم ها در تورنتو متعلق به سرمایه گذاران می باشد. 

جان پاسالیس، رئیس کارگزاری املاک Realosophy گفت: تماس های بیشتری از سرمایه گذارانی دریافت می کنم که به دنبال فروش هستند. آنهایی که وام های مسکن با نرخ متغیر دارند، در بازپرداخت اقساط دچار مشکل شده اند. سرمایه گذارانی که از سال 2020 تا 2022 زمانی که نرخ بهره در پایین ترین حد خود بود اقدام به خرید کردند، شاهد سه برابر شدن نرخ وام مسکن خود بوده اند. پاسالیس افزود: املاکی که اکنون وارد بازار می شوند معمولا متعلق به سرمایه گذارانی هستند که دارای چندین ملک می باشند. 

رالف فاکس، موسس آژانس املاک و مستغلات فاکس مارین آسوشیتز، گفت: مسلما افزایش لیستینگ های جدید مثبت است، اما یک مشکل وجود دارد. بسیاری از کاندوهایی که به بازار می آیند مستاجر دارند و این خرید را دشوار می کند. به ویژه اگر خریدار بخواهد شخصا در آپارتمان زندگی کند. در این صورت باید اخطاریه تخلیه 60 روزه به مستاجر ارائه کند و این یک مانع اضافی برای کسانی است که به دنبال دردسر نیستند. 

پاسالیس گفت در ماه ‌های آینده، سرمایه گذاران بیشتری از بازار خارج خواهند شد، زیرا پیش ‌بینی می ‌شود که نرخ‌ های بهره حداقل برای یک سال دیگر بالا باقی بماند. در حال حاضر، نرخ‌ های متغیر در تمام بانک‌ های بزرگ در محدوده شش درصد تا پایین هفت درصد قرار دارند، در حالی که نرخ‌ های ثابت بین پنج درصد تا پایین شش درصد هستند. 

 

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید