اخباراخبار کانادا

سرد شدن بازار مسکن در تورنتو- خوشحال باشیم یا نگران؟

جرمی مارتین در سال 2007، زمانی که کارمند ساده اداره پست بود، به فکر خرید خانه ای در شرق تورنتو افتاد. او پس از مدت ها جستجو یک خانه سه خوابه 250 هزار دلاری پیدا کرد که اگر کمی به خودش سختی می داد و پس اندازش را جمع و جور می کرد می توانست آن را خریداری کند، اما در نهایت به این نتیجه رسید ارزشش را ندارد و باید به دنبال خانه بهتری بگردد. مارتین حالا می گوید: از آن زمان تا کنون در رشته حقوق تحصیل کرده ام، فارغ التحصیل شده ام، در یک شرکت بزرگ استخدام شدم و درآمد خوبی دارم. اما می دانید وقتی به دنبال خانه می گردم قدرت خرید چه خانه ای را دارم؟ همان خانه ای که 15 سال قبل هم می توانستم خریداری کنم.

مارتین اخیرا به طور اتفاقی با آگهی فروش همان خانه با قیمت 1.43 میلیون دلار مواجه شد. او می گوید: شاید به ظاهر خانه کمی بیشتر رسیدگی شده باشد اما همان ساختمان است و در همان خیابان! و این چیزی است که اهمیت دارد.

او که با مشاهده این آگهی به شدت دلسرد شده در گفتگو با وبسایت استار ادامه می دهد: اگر قرار بود بعد از 15 سال تلاش همان کاری را بتوانم بکنم که قبلا می توانستم، پس فایده این همه سختکوشی چه بود؟!

هرچند نجومی شدن قیمت مسکن افراد زیادی را مانند مارتین ناامید کرده، اما ظاهرا این روند در حال تغییر است و نشانه های سرد شدن بازار مسکن در منطقه تورنتوی بزرگ مشاهده می شود.

قیمت مسکن برای دومین ماه پیاپی نزولی بوده و مشاوران مسکن می گویند رقابت بر سر خرید خانه با پیشنهاد قیمت های سرسام آور فروکش کرده است.

اما حالا، در شرایطی که بعضی در دو سال کرونا از سرمایه گذاری در بازار مسکن سودهای کلان به جیب زدند و عده ای از بازار پس زده شدند، این سوال پیش می آید که سرد شدن بازار مسکن و کاهش قیمت ها به نفع یا ضرر چه کسانی خواهد بود؟

فیل ساپر، مدیرعامل بروکرج رویال لیپیج، پیش بینی می کند میانگین قیمت و فروش مسکن در نیمه دوم سال جاری از میانگین 10 سال اخیر کانادا کمتر باشد و با افزایش فروش خانه بر اثر فشار اقتصادی، طلاق، جابه جایی و یا هر دلیل اضطراری دیگر، موجودی خانه نسبت به معمول بیشتر خواهد شد. البته با توجه به رونق بازار مسکن در نیمه اول سال، انتظار می رود همچنان میانگین فروش و قیمت ها نسبت به سال گذشته بیشتر باشد.

مارتین و همسرش 10 سال گذشته را در یک خانه اجاره ای زندگی کرده اند، اما حالا صاحبخانه قصد اقامت در خانه خودش را دارد و این یعنی آنها باید به دنبال خانه دیگری باشند.

اکنون مارتین نمی داند بهتر است خانه ای خریداری کند یا دوباره اجاره نشین شود. او می گوید اجاره نشینی ثباتی را که او در زندگی نیاز دارد برایش فراهم نمی کند و خرید خانه هم با توجه به افزایش نرخ سود و تورم موجود، منطقی به نظر نمی رسد.

مارتین که به گفته خودش، پوستش کنده شده تا 130 هزار دلار وام دانشجویی اش را پس بدهد، می گوید برای بازپرداخت وامی معادل 10 برابر آن، برای خرید خانه ای که 15 سال پیش هم برایم ایده آل نبود، چقدر باید جان بکنم؟!

هرچند هنوز برای پیش بینی بازار مسکن در ماه های آینده در منطقه تورنتو زود است، اما ساپر 3 برهه شاخص را که منجر به کاهش قیمت ها در تورنتو شد بر می شمرد: نخستین روزهای پاندمی در سال 2020؛ تغییرات سال 2017 که در نتیجه سیاست های جدید دولت شکل گرفت؛ بحران اقتصادی سال های 2008 و 2009.

در برهه اخیر، که به روزهای آغازین پاندمی بر می گردد، قیمت خانه در بعضی شهرها تا 6 درصد کاهش یافت.

اما کم کم، با دور کار شدن کارکنان و آنلاین شدن مدارس، افراد به خرید خانه های بزرگ تر با فضای بیشتر برای کار و تحصیل و تفریح تمایل پیدا کردند و در نتیجه بازار نه تنها رونق از دست رفته خود را باز یافت که از هر زمان دیگری داغ تر شد.

تجربه افت قیمت ها در سال های 2008 و 2009 در آمریکا بسیاری از مالکان خانه را با مشکل مواجه کرد، چرا که بهای خانه آنها از وامی که باید باز می پرداختند کمتر شده و آنها را هزاران دلار متضرر می کرد. اما کانادا سیاست دیگری را در پیش گرفت، در سال های 2008 و 2009، کانادا به محض رکود بازار مسکن همان روش سال 2020 را به کار برد و ضمن کاهش نرخ سود وام، قدرت خرید متقاضیان خرید را بالا برده و با ایجاد رونق دوباره در این بازار، به روند کاهشی قیمت ها پایان داد.

از این رو در تورنتو همواره کاهش قیمت مسکن پدیده ای گذرا بوده که بیش از چند ماه دوام نداشته است.

اکنون نیز با وجود اینکه افت قیمت مسکن می تواند عده ای را ترغیب به اقدام به خرید خانه کند، اما به گفته کارشناسان، با توجه به افزایش نرخ سود وام، در بلندمدت این اختلاف قیمت جبران خواهد شد.

ساپر قیمت مسکن را برای دو گروه متقاضیان خرید و مالکان خانه، شمشیر دو لبه ای می داند که افزایش و کاهش آن پیوسته به سود یکی و ضرر دیگری است؛ او می گوید ای کاش می شد همه برنده باشند اما ریاضیات می گوید چنین چیزی غیر ممکن است

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید