اخباراخبار کانادا

سال 2024 چه ارمغانی برای اقتصاد کانادا دارد؟

برای مدت طولانی داده های اقتصادی کانادا امیدوارکننده نبودند. در 18 ماه گذشته بحران معیشتی بر اقتصاد کشور سایه افکند. اما تعدادی از شاخص های اقتصادی جدید برای سال 2024 امیدوارکننده هستند. 

داگلاس پورتر، اقتصاددان ارشد  BMO Capital Markets  گفت: ما به تازگی یکی از بزرگترین کاهش های تورم را داشتیم که خبر خوبی است. اما آیا می توانیم آن را به نرخ 2 درصد برسانیم؟ 

سال گذشته شاهد افزایش نرخ های بهره و همچنین افزایش قیمت ها بودیم خوشبختانه سال 2024 می توانیم شاهد اندکی آرامش در هر دو جبهه باشیم اما سال نو چالش های جدیدی را به همراه خواهد آورد. 

نرخ بهره بالا، تورم و رکود اقتصادی در سال 2023 به شدت به کیف پول کانادایی ها آسیب رساند•  پیتر مکلم، رئیس بانک مرکزی کانادا گفت: با توجه به اینکه هزینه زندگی همچنان به سرعت در حال افزایش است، و با توجه به کاهش رشد اقتصادی، دو تا سه چهارم از سال 2024 دوران بسیار دشواری خواهد بود.

اقتصاد کانادا با رشد تاریخی جمعیت در سال گذشته تقویت شد. اما وقتی رشد اقتصادی را بر اساس سرانه تنظیم می کنید، اعداد به دست آمده چندان امیدوارکننده نیستند. ناتان یانسن و کلر فن، اقتصاددانان RBC نوشتند: تولید ناخالص داخلی کانادا بر اساس سرانه برای پنجمین فصل متوالی کاهش یافته است و احتمالا تا سه ماهه چهارم سال ادامه خواهد داشت. 

شرکت وام مسکن و مسکن کانادا می گوید تنها حدود 300 هزار صاحب خانه وام مسکن خود را با نرخ های بهره جدید تمدید کرده اند. اما طی دو سال آینده، 2.2 میلیون خانوار کانادایی دیگر بایستی وام های خود را با نرخ های بالاتر تمدید کنند. بانک مرکزی احتمالا نرخ ها را در سال 2024 کاهش می دهد تا کمی از فشار افزایش اقساط وام را جبران کند. این خبر باید تا حدودی برای خانوارها و مشاغل کانادایی که در سال 2023 مورد هجوم قرار گرفتند، تسکین دهنده باشد، اما زمان این کاهش مشخص نیست. برخی از صاحبنظران می گویند بانک مرکزی باید از ابتدای سال روند کاهش تدریجی را آغاز کند. 

مسلما در سال جدید همه مشکلات یکشبه حل نخواهد شد. اما حداقل اینکه می توانیم کمی خوش بینانه تر به آن نگاه کنیم.

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید