مقالاتمقالات اجتماعی

سال 2022، مرگبارترین سال کووید در کانادا و انتاریو! 

از آغاز پاندمی در کانادا سه سال می گذرد. در دوران اوج شیوع ویروس، راه های انتقال آن را کشف کردیم و با به کارگیری استراتژی هایی مانند استفاده از ماسک و حفظ فاصله فیزیکی، گسترش ویروس را کنترل کردیم. سپس در کوتاه ترین زمان ممکن، واکسن ساختیم و زندگی های بی شماری را از مرگ نجات دادیم.

با اینهمه، کووید امسال بیش از هر سال دیگری در کانادا قربانی گرفت و 8 استان از جمله انتاریو شاهد پرشمار ترین تعداد قربانی بودند. در سال 2022 در سراسر کانادا، بیش از 19 هزار نفر جان خود را بر اثر کووید از دست دادند، در حالی که تعداد قربانیان در سال 2021، 14 هزار نفر و در سال 2020- زمانی که هنوز کسی از نحوه کنترل ویروس اطلاع نداشت- 15 هزار نفر بود. به گزارش اداره سلامت انتاریو، علاوه بر افزایش تعداد قربانیان کووید در این سال، تعداد بیماران بستری در بیمارستان نیز نسبت به سال گذشته 30 درصد افزایش یافته است.

قطعا بخش زیادی از این افزایش به شیوع سویه اومیکرون در ژانویه سال 2022 مربوط می شود که منجر به اوج گیری مرگ و میر ناشی از کووید و همچنین تعداد بستری شدگان در بیمارستان شد. و پس از آن آمار ابتلا تا ماه مارچ، 80 درصد کاهش یافت. با این وجود، داده ها نشان می دهد در انتاریو، بیشتر مرگ و میر ناشی از کووید پس از ژانویه رخ داده است.

اما علت چیست؟ 

کارشناسان علم پزشکی می گویند در سال 2022، کووید به فهرست بلند و بالای بیماری هایی مانند آنفلوآنزا و سایر ویروس های تنفسی پیوست که مردم زندگی در کنار آنها را یاد گرفته اند و فرض بر این است که نوع شدید بیماری محدود به گروه های جمعیتی خاصی از جامعه است. در مورد کووید، می توان سالمندان و افراد دارای بیماری های زمینه ای را گروه های آسیب پذیر اصلی دانست.

دکتر ماریام متیر، پزشک متخصص در اتاوا، با اشاره به اینکه هنوز مشغول رسیدگی به بیماران کوویدی است، می گوید: ظاهرا تا زمانی که بیماری یکی از نزدیکان خود ما را درگیر نکند، به یاد نمی آوریم افرادی هستند که شایسته و نیازمند مراقبت و توجه ما هستند. او می افزاید: من و همکارانم همچنان شاهد قربانی گرفتن کووید هستیم که بسیار دردناک است. اما دیدن قربانی شدن آدم ها زمانی دردناک تر می شود که بدانیم بسیاری از این مرگ ها قابل پیشگیری بود اگر جامعه همچنان به استفاده از ماسک و حفظ فاصله فیزیکی ادامه می داد.

در حال حاضر، بیشترین قربانیان کووید به گروه سنی بالای 80 سال، و پس از آن گروه های سنی 60 تا 70 سال و 50 تا 60 سال تعلق دارد و مرگ و میر در افراد زیر 40 سال تقریبا به صفر رسیده است.

مکسول اسمیت، استادیار دانشگاه وسترن، می گوید آنچه از دیده برود، از یاد نیز خواهد رفت. به گفته او، مردم اکنون نمی دانند که فهرست قربانیان کووید همچنان در حال طولانی تر شدن است. این در حالی است که در سال های قبل به ویژه در آغاز پاندمی، همه کانال ها و خبرگزاری ها، پیوسته اخبار مربوط به کووید و تعداد جانباختگان را اعلام می کردند. این موضوع باعث شده است مردم تصور کنند شیوع پایان یافته و به مراقبت بیشتری نیاز نیست. اسمیت همچنین معتقد است زمانی که مشکلی برای افراد آسیب پذیر وجود دارد و سایرین خود را از آن مصون می دانند، تصور می شود این افراد آسیب پذیر هستند که باید از خود مراقبت کنند. و این امر مدام بر آسیب پذیری و به حاشیه رانده شدن گروه های در معرض خطر می افزاید. 

دکتر ناهید دوسانی، پزشک متخصص در مرکز کنزینگتون هلث تورنتو، مقصر را سیستم اطلاع رسانی اداره سلامت می داند. به عقیده وی، این کوتاهی روابط عمومی اداره سلامت است که امروز مردم گمان می کنند پاندمی تمام شده، نیازی به ادامه ماسک زدن نیست، و واکسیناسیون دیگر ضرورتی ندارد. به نظر او، جامعه پاندمی را تمام شده فرض می کند در حالی که در واقعیت، مردم هنوز به کووید مبتلا می شوند و حتی جان خود را ازدست می دهند. 

به گفته دکتر ایزاک بوگوچ، متخصص بیماری های تنفسی در شبکه سلامت تورنتو، هرچند نرخ ابتلای مردم انتاریو به کووید در هفته های اخیر کاهش یافته، اما انتظار می رود در فصل تعطیلات و با افزایش دورهمی ها در فضاهای سرپوشیده، دوباره شاهد افزایش نرخ ابتلا و به تبع آن تعداد مرگ و میر ناشی از بیماری باشیم.

دکتر کری بومن، از دانشگاه تورنتو، نیز معتقد است پاندمی به لحاظ اجتماعی پایان یافته که به هیچ وجه معادل پایان آن از منظر پزشکی نیست. او همچنین ورود سایر ویروس ها از جمله آنفلوانزا را در فصل سرما باعث گمراه شدن افراد نسبت به اینکه کدام بیماری کووید است و کدام نیست، می داند.

دکتر بومن همچنین با اشاره به اینکه جامعه اخلاقا گروه های آسیب پذیر را فراموش کرده و به زندگی نرمال خود بازگشته است، می افزاید: از اوایل پاندمی یک شعار مدام شنیده می شد؛ اینکه در این بحران همه با هم هستیم. اما در واقع هیچ وقت این طور نبود!

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید