مقالاتمقالات اجتماعی

سالمند تورنتویی که پس از واکسن کووید به عارضه نادر دچار شد، همچنان در انتظار دریافت غرامت! 

فرناندو کابالرو 67 ساله فردی فعال بود که از رولراسکیت و اسکیت روی یخ و همچنین رقص در تمام طول سال لذت می برد، ولی اکنون برای راه رفتن از عصا استفاده می کند. او اوایل 2021 پس از دریافت واکسن آسترازنکا، به سندرم گیلن باره (GBS) – یک اختلال عصبی نادر – دچار شد. 

آژانس بهداشت عمومی تورنتو تایید کرد که کابالرو در نتیجه واکسن کووید به GBS دچار شده و نباید دوز دیگر واکسن را دریافت کند. GBS باعث می شود سیستم ایمنی بدن به سلول های عصبی آسیب برساند و در نتیجه باعث درد، بی حسی و ضعف عضلانی شود. این عارضه نادر می تواند با سایر واکسن ها مانند واکسن آنفولانزا نیز مرتبط باشد. به گفته موسسه ملی اختلالات عصبی و سکته مغزی، 70 درصد از مبتلایان به GBS بهبودی کامل حاصل کرده، ولی کمتر از 15 درصد آنها ضعف طولانی مدت شدید را تجربه می کنند. 

کابالرو می گوید شرایط لازم برای دریافت حمایت مالی از طریق برنامه جدید حمایت از آسیب واکسن (VISP) دولت فدرال را دارد، اما بیش از یک سال است که منتظر رسیدگی به پرونده است. او اخیرا تصمیم سختی گرفته تا برای امرار معاش خانواده به کار بازگردد. کابالرو که قبل از نقل مکان به تورنتو در سال 2004 یک مهندس مکانیک در کلمبیا بود، اکنون با محدودیت حرکتی، درد در پاها و بی حسی در دستانش، دست به گریبان است. او بیش از یک ماه در بیمارستان بستری بود و به مدت یک سال قادر به کار نبود و مجبور بود به پس انداز بازنشستگی اتکا کند.

برنامه VISP، برای حمایت از افرادی که پس از دریافت واکسن تایید شده توسط دولت فدرال دچار آسیب جدی و دائمی شده اند، طراحی شده و می تواند شامل واکسن های غیر کووید نیز باشد. این برنامه از 1 جون 2021 شروع به پذیرش ادعاها کرد. از آن زمان تاکنون، تنها هشت مورد از 774 درخواست ارائه شده، تایید شده و هفتاد و یک مورد از درخواست ها رد شده اند. 90 درصد از متقاضیان همچنان منتظر بررسی پرونده پزشکی خود می باشند. 

VISP از سوی دولت فدرال معرفی و توسط شرکت مشاوره ای Raymond Chabot Grant Thornton  ارائه می شود. ادوارد مایر، مدیر ارشد RCGT درباره درخواست کابلرو گفت که به دلیل حفظ حریم خصوصی نمی تواند در مورد آن اظهارنظر کند. وی گفت: تمام درخواست‌ ها از نظر ماهیت و پیچیدگی که می ‌تواند بر جدول زمانی پردازش پرونده تاثیر بگذارد، متفاوت هستند. 

به گفته دولت کانادا، از بیش از 87 میلیون دوز واکسن کووید که در کانادا تجویز شده، تنها 21 مورد تایید شده GBS مرتبط با آنها تا 24 جون ثبت شده و چهار مورد از آنها در انتاریو بوده است. تا 24 جون، 9878 واکنش جدی به واکسن ‌های کووید در سراسر کانادا گزارش شده که 0.011 درصد از کل دوزهای تجویز شده را تشکیل می ‌دهد. مورد در صورتی جدی تلقی می شود که تهدید کننده زندگی بوده و به بستری شدن طولانی مدت در بیمارستان نیاز باشد. 

دکتر کارینا تاپ، پزشک بیماری های عفونی کودکان در هالیفاکس که شبکه کلینیک ویژه ایمن سازی را اداره می کند، می گوید عوارض جانبی جدی واکسن بسیار نادر است.  وی می افزاید: ما ایمنی واکسن ‌های کووید را به دقت بررسی کرده و نشان داده ‌ایم که این واکسن‌ها بسیار ایمن هستند.

تاپ می‌ گوید: GBS به طور خاص بیشتر با واکسن‌ های کووید Oxford-AstraZeneca و Johnson & Johnson مرتبط است که کانادا از استفاده از آن ‌ها دور شده است. میزان ابتلا به GBS دو تا سه مورد از هر یک میلیون نفری است که این واکسن ها را دریافت می کنند، ضمن اینکه احتمال ابتلا به GBS از COVID-19 بیشتر از واکسن است.

کابالرو دو هفته پس از دریافت واکسن، دچار کمردرد شدید شد و پس از از دست دادن کنترل پاهایش از پله ها سقوط کرد. او به بیمارستان مراجعه کرده و به خانه بازگشت، اما درد شدیدتر و زمین خوردگی ها تکرار شد تا در نهایت مبتلا به GBS تشخیص داده شود. کابالرو می گوید پزشکان انتظار بهبودی کامل را ندارند، اما او در تمرینات توانبخشی کوشاست و امیدوار است روزی بتواند دوباره به اسکیت بپردازد.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید