اخباراخبار جهان

سازمان جاسوسی انگلستان: ایران امسال 10 بار اقدام به ترور شهروندان ایرانی- بریتانیایی کرده است

لندن- کن مک کالوم، رئیس MI5 طی سخنرانی سالانه خود در مورد تهدیدات امنیتی پیش روی بریتانیا گفت سرویس های اطلاعاتی ایران دست به حملات تروریستی در خاک بریتانیا می زنند. او فاش کرد ایران نقشه ترور و ربودن حداقل 10 شهروند بریتانیایی مخالف رژیم را طراحی کرده است. 

هشدار درباره ایران به دنبال افشاگری مبنی بر اینکه دو روزنامه نگار انگلیسی-ایرانی شاغل در کانال تلویزیونی مستقل فارسی زبان در بریتانیا، توسط رژیم تهران هدف ترور قرار گرفتند، صادر شد.

مک کالوم گفت: موج اعتراضات باعث شده رژیم برای ساکت کردن منتقدان به خشونت متوسل شود. ایران از طریق سرویس‌ های اطلاعاتی خود بریتانیا را تهدید می کند. این شامل طرح ربودن یا ترور شهروندان مستقر دربریتانیا که به عنوان دشمن تلقی می شوند، است. ما از ژانویه به اینسو حداقل 10 مورد از این تهدیدات بالقوه را شاهد بودیم. 

او همچنین گفت شبکه جاسوسی روسیه بزرگترین ضربه را در تاریخ معاصر اروپا متحمل شده، زیرا از آغاز جنگ اوکراین به اینسو، 400 جاسوس روس از اروپا اخراج شده و انگلیس به تنهایی 100 درخواست ویزای دیپلماتیک روسیه را به دلایل امنیتی رد کرده است. 

مک کالوم گفت سازمان او شاهد فعالت های نگران کننده تر رژیم چین، از جمله آزار و اذیت و تهدید مخالفان چینی ساکن بریتانیا بوده است. 

رئیس MI5 همچنین فاش کرد هشت توطئه تروریستی بالقوه مرگبار توسط افراط گرایان مسلمان و راستگرایان در 12 ماه گذشته خنثی شده اند. مک کالوم گفت در حالی که تروریسم الهام گرفته از ایدئولوژی اسلامی هنوز حدود سه چهارم پرونده های تروریستی MI5 را تشکیل می دهد، یک چهارم از تحقیقات بر جناح راست افراطی متمرکز بوده است. وی تاکید کرد هرگونه ارعاب و آزار و اذیت اتباع بریتانیا یا کسانی که بریتانیا را خانه خود کرده اند، تحمل نخواهد شد. 

 

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید