اخباراخبار جهان

ساخت ویروس بسیار مرگبار کووید توسط دانشمندان آمریکایی

آمریکا- سویه جدید که توسط پژوهشگران دانشگاه بوستون ساخته شده است، ترکیبی از اومیکرون و ویروس اصلی ووهان است. این ویروس مرگبار 80 درصد از موش های آزمایشگاهی آلوده را هلاک کرد. گروه دیگری از موش ها که در معرض سویه استاندارد اومیکرون قرار گرفتند، علائم خفیف را بروز داده و زنده ماندند.  

دانشمندان همچنین سلول های انسانی را با نوع جدید (هایبریدی) آلوده کرده و دریافتند که ویروس پنج برابر عفونی تر از اومیکرون است. به عبارتی ویروس جدید می تواند مسری ترین نوع ویروس تاکنون باشد. 

پژوهشگرانی از بوستون و فلوریدا، پروتئین اسپایک اومیکرون – ساختار منحصر به فردی که به سلول های انسان متصل می شود و به آنها حمله می کند – را استخراج کردند، سپس آن را به سویه نوع اصلی که در آغاز پاندمی در ووهان – چین مشاهده شد، متصل کردند. نرخ مرگ و میر در موش هایی که ویروس جدید را دریافت کردند، 80 درصد بود. 

دانشمندان همچنین به بررسی تاثیر سویه‌ های مختلف روی سلول‌ های ریه انسان که در آزمایشگاه رشد داده شده بودند، پرداخته و دریافتند سویه هایبریدی پنج برابر بیشتر از اومیکرون اصلی ذرات ویروسی تولید می کند. دانشمندان در عین حال می گویند بعید است ویروس هایبریدی در انسان به اندازه موش ها کشنده باشد، زیرا موش و انسان پاسخ های ایمنی یکسانی ندارند. به عبارتی ژن هایی که سیستم ایمنی را تنظیم می کنند، نزد انسان و موش رفتار متفاوتی دارند و پاسخ به استرس در موش ها و انسان متفاوت است. 

آزمایشگاه دانشگاه بوستون، یکی از 13 آزمایشگاه پیشرفته ایالات متحده است که در آنها خطرناک ترین پاتوژن ها بررسی می شوند. مشابه آزمایشگاه در تگزاس، آتلانتا، منهتن (نیو یورک) و کانزاس نیز وجود دارد. آزمایشات انجام شده در این مراکز اغلب شامل دستکاری ویروس های حیوانی برای مصارف درمانی و واکسن های آینده می باشد. 

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید