علم و دانش

ساخت سیمان خوراکی از ضایعات مواد غذایی توسط پژوهشگران ژاپنی 

دو محقق ژاپنی استارتاپی را برای تبدیل ضایعات غذایی به سیمان راه اندازی کرده اند. کاربردهای این محصول بی نهایت است و نه تنها می تواند به عنوان مصالح ساختمانی مورد استفاده قرار بگیرد، بلکه می تواند در ساخت فنجان چای، صندلی و غیره مورد استفاده قرار بگیرد. مهم تر اینکه خوراکی، خوش طعم و زیست تخریب پذیر یا biodegradable است.

یویا ساکی و کوتا ماچیدا از دانشگاه توکیو، مغزهای متفکر پشت استارتاپ FabulaInc هستند که با هدف کاهش ضایعات مواد غذایی، کمک به مهار گرمایش جهانی، کاهش فشار بر روی محل های دفن زباله و ارائه روش جدید تولید برای تبدیل انواع متداول زباله های غذایی به سیمان خوراکی و مقاوم، راه اندازی شده است. 

تولید سیمان 8 درصد از گازهای گلخانه‌ای جهان را ایجاد می کند یعنی حدود 3.5 برابر بیشتر از صنعت هواپیمایی، در حالی که محصول Fabula صد درصد بیولوژیکی است. 

فرایند تولید این سیمان ساده است، ضایعات مواد غذایی خشک شده و به پودر تبدیل می شوند و سپس  تحت فشار حرارتی قرار می گیرند.

مشکل اینجاست که هر ماده غذایی برای تبدیل شدن به جامد به دما و فشار حرارتی متفاوتی نیاز دارد. 

این استارتاپ اکنون می تواند از کلم چینی، تفاله قهوه، پوست پرتقال، ضایعات کدو و کدو تنبل، پوست موز، جلبک دریایی و ضایعات پیاز، سیمان درست کند. جالب اینکه کلم چینی قوی ترین سیمان را تولید می کند. یک لایه 5 میلی متری سیمان قادر به تحمل بیش از 60 پوند وزن است؛ ساکای به آسوشیتدپرس گفت آرزوی اش ساخت پناهگاه های اضطراری مقاوم در برابر فجایع طبیعی است. ساکای افزود: به عنوان مثال، اگر نتوان به افراد تخلیه شده در نتیجه فجایع طبیعی غذا رساند، آنها می توانند از پانل ها یا تخته های ساخته شده از سیمان خوراکی استفاده کنند. 

سیمان ساخته شده از ضایعات مواد غذایی اگر تکه تکه شده و جوشانده شود، خوراکی خواهد بود. افزودن ادویه ها می تواند طعم، رنگ و حتی عطر خوشایندی را در سیمان ایجاد کند. حتی می توان با پانل های سیمان خوراکی  یک خانه سایز واقعی از بیسکوئیت زنجفیلی ساخت. 

ژاپن در سال 2019 حدود 5.7 میلیون تن ضایعات مواد غذایی تولید کرده و دولت قصد دارد تا 2030 آن را به 2.7 میلیون تن کاهش بدهد. ژاپن در میان کشورهای صنعتی و توسعه یافته، یازدهمین تولیدکننده بزرگ ضایعات مواد غذایی است. 

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید